Budynki na Placu Wolności przechodzą remont. Zobacz jak teraz wyglądają [ZDJĘCIA]

2020-12-03 11:55 eib

Zakończył się remont kamienicy przy placu Wolności 3. Budynek o secesyjnym wystroju zyskał nową elewację frontową. W pracach pomogła miejska dotacja na zabytki. Pięknieje też gmach neogotyckiego kościoła.

Budynki na Placu Wolności w Bydgoszczy przechodzą remont. Zobacz jak teraz wyglądają

Kamienica została wzniesiona w 1905 roku w stylu nawiązującym do historyzmu i secesji. Zaprojektował ją uznany bydgoski architekt Fritz Weidener. Jego dziełem jest wiele innych okazałych budynków m.in. przy ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej. Kamienicę zbudowano ją na planie litery „L”. W smukłej elewacji frontowej znalazło się wiele efektownych rozwiązań oraz zdobień. Wkomponowano w nią między innymi loggie, balkony z kutymi balustradami, wykusz. Piękno budynku podkreślają płaskorzeźby z maskami kobiecymi, motywami roślinnymi oraz sowami. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku. Renowacji poddano elewację frontową. Koszt prac wyniósł blisko 150 tysięcy złotych. Pomogła  w nich miejska dotacja na zabytki.

Zobacz: Bydgoski Budżet Obywatelski. Rozpoczęło się głosowanie na BBO

W tym roku zlecone zostały też prace w charakterystycznym ceglanym kościele pw. św. Piotra i Pawła. Skupiają się one na ratowaniu więźby dachowej oraz przy wymianie części pokrycia dachu. Docelowo cała blacha zostanie wymieniona na pokrycie łupkowe. W ten sposób kościół odzyska historyczny wygląd. Pierwszy etap prac jest dofinansowany między innymi środkami unijnymi pozyskanymi przez samorząd województwa. Dotacja to około 50 tysięcy złotych. Wcześniej szereg prac wspierało miasto, między innymi przy renowacji ołtarza głównego.

Zabytkowy kościół przy Placu Wolności powstał w latach 1872-1878 według projektu architekta Fryderyka W. Adlera. Kościół zbudowany został zewnętrznie w stylu eklektycznego neogotyku z elementami romanizującymi, natomiast wyposażenie wnętrza jest neobarokowe. Jest najbardziej złożoną architektonicznie świątynią neośredniowieczną w Bydgoszczy. Wnętrze świątyni mieści 2500 osób. Charakterystycznym elementem kościoła jest kopuła zaprojektowana na ośmiobocznym bębnie (tamburze). Do 1945 obiekt służył wiernym kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Plac Wolności w Bydgoszczy

Teren placu Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek, podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w W 1877 roku gmach obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei w 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku na granicy z Parkiem Kazimierza Wielkiego zbudowano monumentalną fontannę Potop. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności, a w 2014 roku zakończyła się rekonstrukcja fontanny Potop.

Maleńka Hania z Bydgoszczy ma bardzo rzadką chorobę genetyczną. Rodzice dziewczynki zbierają pieniądze na operację w Dallas