Bydgoski Budżet Obywatelski. Rozpoczęło się głosowanie na BBO

2020-12-02 12:38 eib
Bydgoski Budżet Obywatelski. Rozpoczęło się głosowanie na BBO
Autor: UM Bydgoszcz Bydgoski Budżet Obywatelski. Rozpoczęło się głosowanie na BBO

1 grudnia rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru są 352 różnorodne projekty. Bydgoszczanie mają do wydania ponad 16 milionów złotych.

- Z początkiem grudnia rozpoczynamy głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Liczę na zaangażowanie mieszkańców i wysoką frekwencję. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, BBO – jako program będący najbliżej mieszkańców pozostaje w przyszłym roku bez zmian. Liczę, że Państwo poświęcą kilka minut i wspólnie wydamy te 16 milionów złotych. Głosujmy i wybierajmy najciekawsze pomysły, a my chętnie dla Państwa je zrealizujemy – mówi prezydent Rafał Bruski.

Prace nad BBO trwają cały rok.

Najpierw konsultujemy zasady BBO, potem mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły – w tym roku przedstawili ich blisko 600. Następnie są one weryfikowane - wyjaśniają bydgoscy urzędnicy. 

Specjalny zespół sprawdza, czy zaproponowana lokalizacja należy do miasta, czy projekt ma charakter ogólnodostępny oraz jakie są szanse na szybką realizację inwestycji. Na tym etapie wypowiadali się także mieszkańcy w ramach weryfikacji obywatelskiej. Po żmudnych i intensywnych pracach, w które włączają się również rady osiedla oraz członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej przyszedł czas na głosowanie.

Zobacz także: Bydgoszcz: Trwa rozbudowa ulicy Kujawskiej. Kiedy będzie otwarty Pl. Kościeleckich?

352 pomysły w rękach mieszkańców Bydgoszczy

Zgłaszane pomysły są urozmaicone i odpowiadają na potrzeby różnych grup. Głosując wybieramy aż 3 pomysły w różnych kategoriach: projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne. W sumie do wydania mamy ponad 16 milionów złotych.

Mieszkańcy zaproponowali 280 zadań na kilkudziesięciu bydgoskich osiedlach. Najwięcej propozycji znajduje się w dużych dzielnicach: Kapuściska, Śródmieście, Szwederowo i Fordon. W kategorii projektów osiedlowych, głosując wybieramy jedno konkretne osiedle, a na nim jedno zadanie. Realizacji doczeka się kilkadziesiąt zadań na wszystkich osiedlach, o łącznej wartości 12 milionów złotych. Każdy pomysł ma takie same szanse. Drugą kategorią są zadania ponadosiedlowe. W tym roku zadań o charakterze ogólnomiejskim jest 16. Wśród propozycji znajdziemy m.in. te o charakterze rekreacyjnym, sportowym, a także rewitalizacje terenów zielonych i propozycje ekologicznych rozwiązań w mieście. Im większa kwota na zadanie, tym efekt jest bardziej spektakularny. Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w Programie od zeszłego roku – Małe projekty społeczne. Wartość zadania to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym możemy zorganizować projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Tematyka i forma są dowolne. Mogą to być warsztaty, festyn, koncert, spotkanie. W tym roku wybieramy spośród 56 propozycji.

Bydgoski Budżet Obywatelski: Głosujemy przez cały grudzień

Głosowanie odbywa się w dniach 1-30 grudnia do północy, za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo

Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy, który w najpóźniej w dniu głosowania ma ukończone 16 lat. Wyniki poznamy do 20 stycznia 2021 roku.  Potrzebujesz pomocy w głosowaniu? Pomogą urzędnicy!

Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w wypełnieniu elektronicznego formularza i nie mają dostępu do Internetu mogą liczyć na pomoc. Czekamy pod numerem telefonu: 660 240 004. Jeśli masz pytania napisz do nas: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl  

- Zachęcamy do promowania projektów poddanych pod głosowanie - mówią bydgoscy urzędnicy.

Sposobów może być wiele i zależą tylko od kreatywności i zaangażowania zwolenników poszczególnych projektów. Poniżej znajduje się plakat do pobrania, który można wywiesić w ogólnodostępnych miejscach i tym samym zachęcić swoich sąsiadów, rodzinę, znajomych czy przyjaciół do głosowania na konkretne projekty. Plakat projektodawcy (pobierz).

Przeczytaj: Szykują się duże zmiany na Bocianowie w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Maleńka Hania z Bydgoszczy ma bardzo rzadką chorobę genetyczną. Rodzice dziewczynki zbierają pieniądze na operację w Dallas