Bydgoszcz: Trwa rozbudowa ulicy Kujawskiej. Kiedy będzie otwarty Pl. Kościeleckich?

2020-12-01 11:32 eib

W najbliższy weekend wraz z torowiskiem na Kujawskiej otwarty dla ruchu zostanie plac Kościeleckich. Wrócą na niego również autobusy. Część placu przylegająca do ul. Bernardyńskiej zyskała nowe chodniki i jezdnie. Docelowo planowana jest rewitalizacja całego założenia.

Remont ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy

Jezdnie placu Kościeleckich na połączeniu z ulicą Bernardyńską zostaną otwarte . W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej przebudowana została również część chodników oraz powstała nowa droga dojazdowa w kierunku zaplecza budynków stojących wzdłuż ul. Bernardyńskiej. Chodniki wyłożono granitowymi płytami, a wokół budynków i jezdni ułożono opaski z kamiennych kostek. Docelowo cały plac poddany zostanie rewitalizacji.

Zobacz: Trwa rozbudowa ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Powstaną schody Wzgórze Wolności

Obecną formę plac Kościeleckich zyskał na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. W pierwszych latach XX wieku wybudowana charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), charakterystyczną halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Augusta-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum  Kultury). Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ul. Jagiellońską.  Plac Kościeleckich stał się wówczas ważnym węzłem dla miejskich linii autobusowych. Wraz z udrożnieniem jezdni stanie się on ponownie centralnym węzłem przesiadkowym dla wszystkich linii nocnych.

Od 6 grudnia będzie też początkowym przystankiem dla dziennych linii nr 51 (kierunek Czyżkówko), 58 (Smukała), 61 (Osowa Góra) i podmiejskiej 99 (Nowa Wieś Wielka). Więcej informacji o wszystkich zmianach w komunikacji od 6 grudnia znajduje się na stronie ZDMIKP.

Zobacz: Komunikacja miejska w Bydgoszczy: Szykują się duże zmiany w połączeniach [ZDMiKP ROZKŁAD JAZDY]

Komunikacja miejska po otwarciu trasy na ul. Kujawskiej w Bydgoszczy