Młyn Rothera w Bydgoszczy. Kończą się prace na budowie [ZDJĘCIA]

2020-11-30 6:00 eib

Prace przy rewitalizacji Młynów Rothera dobiegają końca. Z początkiem przyszłego roku ruszą odbiory i rozruchy technologiczne. W odrestaurowanym gmachu będzie funkcjonować Park Kultury. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatnich prac.

W ostatnich tygodniach dużo działo się między innymi na placu przed spichrzem mącznym i młynem. Od strony ul. Mennica ulokowane będzie główne wejście do budynku, a przeszklona na dachu część młyna łączącego oba spichrza będzie pełnić m.in. rolę głównej klatki schodowej. Wykonano pochylnie dzięki czemu zabytkowy gmach będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Schody i podjazdy są wyłożone kamiennymi płytami. Przed budynki nie wróci już parking.

Zobacz: Metamorfoza kamienicy na ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia

Na tarasach od strony polany dokonano pierwszych prób przy podświetlanych nieckach fontann. Zamontowane zostały też wszystkie podesty. Do grudnia potrwa montaż ostatnich elementów z granitowych okładzin.

Dno niecek jest wyłożone drobną mozaiką w różnych odcieniach szarości. Do nowych funkcji przystosowywano budynek dawnych łazienek i odtworzonej kotłowni. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na rozbiórkę zbędnego szaletu wraz z amfiteatrem na Wyspie Młyńskiej sąsiadującego z placem budowy.

W gmachu spichrzy i młyna trwają typowe prace wykończeniowe. Wykonywane są ostatnie posadzki, gładzie na ścianach działowych i końcowe roboty instalacyjne. Gmach wyposażono też w charakterystyczną stolarkę drzwiową w turkusowym kolorze.

Prace przy tym etapie rewitalizacji gmachu zakończą się w ciągu miesiąca. Z początkiem przyszłego roku planowane są odbiory, rozruchy technologiczne i rozliczenie całego zadania. Inwestycja kosztuje ponad 100 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Wraz z modernizacją i rozbudową oświetlenia i systemu iluminacji na Wyspie Młyńskiej docelowo także gmach młyna ze spichrzami, będzie podświetlany po zmroku.

Zobacz także: Bydgoszcz szykuje się na święta. Trwa dekorowanie miasta [ZDJĘCIA]

Obiektem zarządzać będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury, która będzie odpowiedzialna również za aranżację wnętrz. Jednostka pracuje nad przygotowaniem wystaw i wnętrz. Mają one przyciągać najbardziej kreatywnych mieszkańców, pasjonatów historii, a dla najmłodszych stać się atrakcyjnym miejscem do zdobywania wiedzy.

Komunikacja miejska po otwarciu trasy na ul. Kujawskiej w Bydgoszczy