Bydgoszcz dba o zabytki. Ulica Długa ma odzyskać blask [ZDJĘCIA]

2020-05-25 14:37

W tym roku planowane są kolejne prace w zabytkowej kamienicy przy ul. Długiej 2. Budynek stoi w miejscu, gdzie przed wiekami wjazdu do miasta strzegła Brama Poznańska.

Obecnie działka pomiędzy ulicami Pod Blankami, Długą i Wąską zabudowana jest murowaną kamienicą z 1892 roku. Budynek powstał na planie czworokąta. Wewnątrz jest niewielki dziedziniec. Na elewacji dominuje czerwona cegła. Zastosowano też szereg  zdobień w postaci boniowanego parteru oraz rozbudowanych detali wokół okien.

 - Warto zwrócić również na stolarkę okienną, która zachowała w większości oryginalny wygląd. W budynku przez wiele lat w części parterowej funkcjonowała piekarnia - mówią prochownicy bydgoskiego ratusza.

ZOBACZ TAKŻE: Centrum Bydgoszczy będzie bardziej kolorowe [ZDJĘCIA]

Prace konserwatorskie realizowane są sukcesywnie od kilku lat. W latach 2012-13 odrestaurowano między innymi elewacje. W tym roku planowana jest wymiana kolejnych okien. Również na te prace w budżecie miasta zabezpieczone zostało dofinansowanie. Koszt prac inwestor oszacował na ponad 30 tysięcy złotych.
Budynek stoi w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowała brama miejska. O tym fakcie przypomina pamiątkowa tablica wkomponowana na wysokości parteru. Brama Poznańską strzegła ona dróg wylotowych z miasta w kierunku Poznania i Nakła. Budowla początkowo w formie drewnianej istniała prawdopodobnie już w II połowie XIV wieku. W kolejnym stuleciu zyskała formę budowli murowanej. Kilkukrotnie obiekt przebudowywano. Po zajęciu Bydgoszczy przez Prusy budowla straciła znaczenie obronne i funkcjonował w niej m.in. areszt. Z powodu niskiego i wąskiego przejazdu brama została rozebrana w 1828 roku. Na przedpolu dawnej bramy ukształtował się Wełniany Rynek.

Pożar w kamienicy przy ulicy Legionów w Grudziądzu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki