Bydgoszcz wypowiada wojnę kopciuchom i apeluje do mieszkańców!

2019-11-28 11:00 DO
Smog
Autor: pixabay.com/JerzyGorecki

Bydgoszcz próbuje walczyć ze smogiem. Lokatorzy kamienic mogą ubiegać się o pieniądze na wymianę pieców na ekologiczne. W naszym mieście tak zwanych kopciuchów jest jeszcze 20 tys. W przyszłorocznym budżecie miasto zarezerwowało 3 mln złotych na wymianę pieców.

- Jeśli ktoś mieszka w kamienicy i chce starać się o dotację na wymianę tylko swojego pieca, to otrzyma 5 tys. złotych, jeśli jednak zdecyduje się na współdziałanie z sąsiadami i zostaną wymienione piece w całym budynku, każdy z nich otrzyma o 3 tys. więcej - mówi Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy.

Miasto podkreśla, że duża część zanieczyszczeń jest importowana z sąsiednich gmin. Urzędnicy za pomocą dronów zamierzają zbadać jakość powietrza na terenie 29 gmin. I pokazać im, jakie zanieczyszczenia tam występują. Być może dzięki temu podejmą działania, które ograniczą niską emisję.

Dodatkowo ratusz informuje, że w wydziale zintegrowanego rozwoju jest punkt doradczy programy "Czyste powietrze". Mieszkańcy mogą dowiedzieć się o zasad uzyskania dofinansowania na wymianę pieca.​