Bydgoszczanin palił w piecu panelami podłogowymi! Słono za to zapłacił!

2019-09-11 10:24 AG
Smog
Autor: Grzegorz Kluczyński

Pogoda za oknem uświadamia nam, że już niedługo na dobre rozpocznie się sezon grzewczy. Przypominamy, że od niedzieli, 1 września zaczęły obowiązywać surowsze przepisy dotyczące palenia w piecach. Jak się okazało nie wszyscy się tym przejmują i palą czym popadnie i tu dobrym przykładem jest mieszkaniec Fordonu, który wrzucił do pieca... panele podłogowe.

W miniony piątek około godz. 20:00 do fordońskiej straży miejskiej dotarło zgłoszenie dotyczące dymu o nieprzyjemnym zapachu, wydobywającego się z komina budynku przy ul. Topazowej.

- W wyniku przeprowadzonej kontroli, strażnicy stwierdzili, że w piecu spalane są odpady, a dokładniej panele podłogowe - mówi nam rzecznik bydgoskich municypalnych. 

Sprawcę ukarano mandatem w wysokości 500 zł.

Straż miejska z Bydgoszczy przypomina, że od niedzieli weszły w życie nowe przepisy tzw. uchwały antysmogowej.

Najważniejsza zmiana obejmuje wprowadzenie zakazu stosowania niektórych paliw stałych, a mianowicie:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
  • paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%;
  • biomasy* stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Każda kontrola paleniska domowego, wykonana przez bydgoskich strażników miejskich obejmowała będzie tak jak dotychczas sprawdzenie, czy są spalane odpady oraz ustalenie, jakie zostało zastosowane paliwo stałe, a także sprawdzenie poziomu wilgotności roboczej biomasy stałej, jeśli będzie ona wykorzystywana w palenisku. Ponadto nowe przepisy nałożyły na użytkowników instalacji cieplnej obowiązek posiadania świadectwa jakości paliwa stałego. Takie świadectwo obowiązany jest przekazać przedsiębiorca, który sprzedaje paliwa stałe.