Czy w święta trzeba iść do kościoła? Czy będzie obowiązywać dyspensa? [BOŻE NARODZENIE 2020]

2020-12-23 9:37 EIB
Czy w święta trzeba iść do kościoła? Czy będzie obowiązywać dyspensa? [BOŻE NARODZENIE 2020]
Autor: Pixabay Czy w święta trzeba iść do kościoła? Czy będzie obowiązywać dyspensa? [BOŻE NARODZENIE 2020]

Czy w Święta Bożego Narodzenia 2020 trzeba iść do kościoła? Czy może w tym czasie obowiązuje dyspensa? W tym roku święta, z powodu pandemii koronawirusa, będą bardzo różniły się od tych, które znamy z ubiegłych lat. Wprowadzane przez rząd kolejne obostrzenia dotyczą Świąt Bożego Narodzenia 2020.

Święta Bożego Narodzenia 2020. Czy trzeba iść do kościoła?

Zz początkiem jesieni pandemia koronawirusa przybrała na sile. Liczba osób zakażonych rośnie z dnia na dzień, a walkę z chorobą przegrało 13 774 pacjentów (dane z 23.11.2020).

W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w czasie zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia 2020 trzeba iść do kościoła?

- Dyspensa, która obowiązuje od początku pandemii jest obowiązująca także w Święta Bożego Narodzenia - mówi ks. dr Marcin Jiers, rzecznik Diecezji Bydgoskiej. - Dotyczy ona osób starszych, chorych czy tych, które boją się zakażenia koronawirusem.

Czym jest dyspensa? Jak z niej skorzystać?

- Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej - mówi ks. Jiers.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

- Jednocześnie biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie - wyjaśnia rzecznik Diecezji Bydgoskiej i dodaje: - Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Dyspensa od uczestnictwa we Mszy świętej

W związku z epidemią koronawirusa, biskupi zachęcają, aby we wszystkie niedziele w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św. odśpiewywać suplikację Święty Boże. Proszą także o to, aby podejmować modlitwy błagalne podczas każdej Eucharystii, także w dni powszednie.

Do kościołów chodzi mniej wiernych

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd we Mszach uczestniczy mniej osób, niż przed pandemią.

- To fakt - mówi rzecznik Diecezji Bydgoskiej. - We Mszach świętych uczestniczy obecnie o wiele mniej osób, niż wcześniej.

Jest to spowodowane tym, że rząd wprowadził obostrzenia dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościele. Także udzielenie dyspensy miało wpływ na to, że mniej wiernych decyduje się na udział w nabożeństwie.

- Są parafie, w których we Mszy uczestniczy 10-15 osób - mówi ks. Jiers.

Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia