Miejskie kąpielisko w Parku Centralnym – wkrótce ruszą prace projektowe

2020-02-27 12:18 EIB
Miejskie kąpielisko w Parku Centralnym – wkrótce ruszą prace projektowe
Autor: UM Bydgoszcz Miejskie kąpielisko w Parku Centralnym – wkrótce ruszą prace projektowe

Urząd miasta zleci opracowanie ogólnej wizji stworzenia otwartego kąpieliska w Parku Centralnym. Teren położony wzdłuż rzeki Brdy, nieopodal hal sportowych Arena Bydgoszcz i Immobile Łuczniczka w przyszłości ma stać się miejscem odpoczynku i rekreacji bydgoszczan.

Park Centralny zajmuje teren o powierzchni ponad 6 hektarów. Jest położony wzdłuż rzeki Brdy, po jej południowej stronie. Od zachodu graniczy z halą sportową Arena Bydgoszcz, a od wschodu z ul. Wyszyńskiego. W tej lokalizacji znajdują się także dwie hale sportowe: Immobile Łuczniczka i Arena Bydgoszcz oraz miejskie lodowisko Torbyd. Utworzenie w przyszłości otwartego kąpieliska w tym miejscu poszerzy ofertę spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w okresie letnim. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczyliśmy środki na wykonanie koncepcji pod przyszłą inwestycję.

Pierwsze prace projektowe określą ogólną wizję budowy naturalnego zbiornika wodnego o powierzchni ok. 3 tys. metr. kwadr. wraz z zagospodarowaniem terenu parku, która w przyszłości stanowić będzie otwarte kąpielisko.

Przygotowana koncepcja programowo-przestrzenna określi lokalizację naturalnego zbiornika wodnego, usytuowanie plaży piaszczystej i trawiastej, przebieg ścieżek rowerowych i pieszych. W opracowaniu zostaną rozmieszczone i odpowiednio dobrane elementy małej architektury, punkty monitoringu oraz oświetlenia obiektu. Teren będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokument określi też przyszłe koszty realizacji tej inwestycji. W założeniach projektowych przewiduje się maksymalne zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych oraz zadrzewienia. Efekty prac poznamy pod koniec tego roku.

Warto wiedzieć
Park Centralny został założony w latach 1972-1974 na rozległych łąkach, położonych między Brdą, a ul. Toruńską. Budowa w tamtych czasach pieszej przeprawy przez Brdę – most Esperanto znacznie usprawnił dostęp do parku ze strony osiedli, położonych na północ od Brdy. W 2002 roku w zachodniej części parku na terenie dawnych torów łuczniczych oddano do użytku halę sportowo-widowiskową „Łuczniczka”. Budowa kompleksu przyczyniła się do uporządkowania terenów zieleni. Wykonano m.in. nowe alejki spacerowe, slip dla jednostek pływających nad Brdą, nowe tory łucznicze, uporządkowano zieleń istniejącą i nasadzono nowe drzewa. Cieki wodne wokół hali ujęto w kanały oraz urządzono staw przepływowy. W 2014 roku po wschodniej stronie hali Łuczniczka oddano do użytku mniejszą halę sportowo-widowiskową Artego Arena, która pełniła rolę hali rozgrzewkowej podczas rozgrywanych w Bydgoszczy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. W 2018 roku oddano do użytku miejską ślizgawkę Torbyd.

PRZECZYTAJ: Siedział za morderstwo 17 lat. Teraz posiedzi za napady [ZDJĘCIA]

Pacjentka po przeszczepie nerki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.