Tarasy widokowe Pałacu w Ostromecku czekają zmiany

2020-02-22 7:16 EIB
Tarasy widokowe Pałacu w Ostromecku czekają zmiany
Autor: UM Bydgoszcz Tarasy widokowe Pałacu w Ostromecku czekają zmiany

Urząd Miasta w Bydgoszczy zleca kolejne prace w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku. Wyremontowane zostaną między innymi tarasy, z których roztacza się wspaniały widok na park. W zeszłym roku zakończyła się renowacja wnętrz zabytkowego Pałacu Nowego.

Pałac Nowy jest usytuowany we wschodniej części parku, na wprost głównej bramy wjazdowej do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Rezydencja została wybudowana w stylu neoklasycystycznym w latach 1832–1848 i wzbogacona na przełomie XIX/XX w. o dwupiętrowe skrzydło, salę balową i tarasy widokowe. Elewacja zachodnia – ogrodowa – jest poprzedzona zespołem tarasów: niewielkim tarasem ze schodami przy Sali Złotej oraz niżej położonym rozległym tarasem ograniczonym murem z szerokimi schodami. W narożnikach: północno-zachodnim i południowym znajdują się pergole na kolumnach.

Urząd Miasta ogłosił powtórny przetarg na szereg prac remontowych przy czterech tarasach. Poprawić ma się ich odwodnienie, wykonane zostaną nowe izolacje oraz naprawione zostaną przyległe do nich ściany.W zakres prac wchodzi również naprawa uszkodzonych tynków elewacji zewnętrznej oraz remont pergoli północnej.
Odnowienie strefy zewnętrznej zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku jest prowadzone w ramach planowanych inwestycji w tym miejscu.  Nowym inwestorem będzie miasto Bydgoszcz, a nie jak dotychczas Miejskie Centrum Kultury. W październiku zeszłego roku  zakończona została renowacja budynku zabytkowego nr 1 – Pałacu Nowego, która obejmowała renowacje parkietów na parterze i piętrze, remont piwnicy, naprawę tynków wewnętrznych oraz posadzek, remont dachu oraz tarasów, a w ostatnim etapie rozbudowie instalacji elektrycznej i monitoringu.  


Cały kompleks, w skład którego wchodzi również Pałac Stary  z połowy XVIII wieku i 38-hektarowego parku należy do gminy Bydgoszcz. Zarządza nim Miejskie Centrum Kultury. W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe m.in. koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, konkursy i warsztaty plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe oraz inne wydarzenia.