Rika to nowy pies w elbląskiej policji

i

Autor: KMP Elbląg Rika to nowy pies w elbląskiej policji.

Rika gotowa do służby

Przed tą policjantką nie ukryje się żadna bomba. Rika zacznie pracę w elbląskiej policji

2022-11-16 10:10

Ma rok i kilka miesięcy. Jest młoda, ale doskonale przygotowana do służby. Będzie pomagała w interwencjach związanych z alarmami bombowymi ale nie tylko. O kim mowa? Suczka Rika zaczyna służbę w elbląskiej policji. Jest owczarkiem holenderskim.

Rika zaczyna służbę w policji. Zajmie się m.in. szukaniem materiałów wybuchowych i narkotyków

Rika to owczarek holenderski. Ma rok i kilka miesięcy. Jest młoda, ale doskonale przygotowana do służby. Świeżo po szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędziła tam ze swoim opiekunem 4,5 miesiąca. Jej opiekunem jest mł. asp. Grzegorz Duda z wydziału prewencji elbląskiej policji. Suczka ma ważną cechę – potrafi znaleźć materiały wybuchowe. Będzie pomagała w interwencjach związanych z alarmami bombowymi ale nie tylko.

W Elblągu jest 7 psów policyjnych. 5 z nich zajmuje się patrolowaniem i tropieniem. Pozostałe 2 są przeznaczone do zadań specjalnych, tj. szukanie narkotyków i wykrywanie materiałów wybuchowych. Czworonogi towarzyszą elbląskim mundurowym od ponad 20 lat. Nowym pieskiem patrolowo-tropiącym jest Rika.

Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych to: patrolowanie, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób niebezpiecznych. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów podejrzanych, osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów i różnych substancji. Wśród nich są narkotyki, materiały wybuchowe. Ponadto psy zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi. To właśnie dzięki nim, wielu zaginionych w lasach grzybiarzy, szczęśliwie powróciło do domów.

Służba psa w policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. W historii elbląskiej komendy nie zdarzyło się, żeby przewodnik nie zabrał do domu psa emeryta.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
Oświadczenie prezydenta Dudy po eksplozji w Przewodowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany