Dziki coraz bliżej nas! Gdzie zgłaszać "wizyty" zwierząt?

2020-10-15 21:30 kły
gorzów dziki rodzina
Autor: MikeWildAdventure/pixabay.com Lochy z małymi dość często można spotkać w Gorzowie.

Dzika zwierzyna często odwiedza przydomowe śmietniki, ale też i mieszkańcy ją dokarmiają. Nie wolno tego robić. Przepłaszanie pomaga chwilowo, bo niestety dziki znów wracają. Locha i warchlaki zadomowiły się w parku przy szpitalu psychiatrycznym. Co robić w takich sytuacjach?

Firm zajmujących się przepłaszaniem dzików jest niewiele. W Gorzowie udało się podpisać umowę z fachowcami z niedalekiego Ściechówka.

Zwierzęta pojawiają się w przydomowych ogródkach czy w parkach, często nocną porą. Co wtedy? Jeżeli je zobaczymy powinniśmy poinformować Wydział Ochrony Środowiska. W jaki sposób? Wysyłając... maila. Wtedy urzędnicy poinformują firmę, która powinna zgłoszenie przyjąć.

- Musimy się liczyć z tym, że najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych mogą być już prowadzone działania. Jeżeli tylko firma będzie mogła, to uda się do kolejnego miejsca zgłoszenia - wyjaśnia Natalia Chyża, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM.

gorzów dziki Siewna
Autor: archiwum redakcji Dziki były widziane przy Siewnej.

Maila wysyłamy na adres: wsr@um.gorzow.pl Można także dać sygnał straży miejskiej, bądź policji. Podczas "wizyty" dzika czy dzików nie wolno ich zaczepiać, trzeba zachować dystans i poczekać na specjalistów, samemu nie działać.

Przypomnijmy- w poprzednich latach dzikami w Gorzowie zajmowała się firma ze Szczecina. Odległość powodowała opóźnienia w realizacji zgłoszeń. Od 2018 roku - z uwagi na Afrykański Pomór Świń - odławianie jest zabronione. Są tylko dwie możliwości: przepłaszanie i odstrzał.