
Spis treści
- Eisenhüttenstadt zaprasza do siebie i oferuje darmowe mieszkania
- Miasto z historią, architekturą i szansą na rozwój
- Jak zdobyć darmowe mieszkanie w Niemczech? Eisenhüttenstadt czeka na zgłoszenia
- Dlaczego Niemcy rozdają mieszkania? Eisenhüttenstadt walczy o przyszłość
- Co trzeba zrobić, by zamieszkać w Eisenhüttenstadt?
- Czy warto rzucić wszystko i przenieść się do Niemiec?
Eisenhüttenstadt zaprasza do siebie i oferuje darmowe mieszkania
Eisenhüttenstadt, położone w Brandenburgii, tuż przy granicy z Polską na Odrze i oddalone około 100 km od Berlina, kusi perspektywą darmowego zakwaterowania. Program skierowany jest do osób, które wiążą swoją przyszłość z Niemcami i chcą się przeprowadzić do tego kraju na stałe, m.in. specjalistów szukających nowych wyzwań, wykwalifikowanych pracowników i freelancerów. Okres próbny potrwa od 6 do 20 września, a zgłoszenia przyjmowane są do początku lipca.
Miasto z historią, architekturą i szansą na rozwój
Eisenhüttenstadt zostało założone w 1950 roku. Obecnie obchodzi swoje 75-lecie. Mimo dość krótkiej historii, jest to miasto z bogatą historią i unikalną architekturą socrealistyczną. Znajduje się tu największy zintegrowany kombinat hutniczy we wschodnich Niemczech, zatrudniający około 2500 osób. Miasto przyciąga miłośników architektury socrealizmu, a przestrzenne rozmieszczenie dzielnic nadaje mu niepowtarzalny charakter.
Jeden z nowych mieszkańców Eisenhüttenstadt, który przyjechał tutaj z Berlina, zakochał się w Eisenhüttenstadt od pierwszego wejrzenia.
„Przechodząc przez Karl-Marx-Straße, byłem pod wrażeniem budynków i powiedziałem żonie: „Przeprowadzam się tutaj”. Architektura była dla mnie impulsem do rozpoczęcia nowego życia w Eisenhüttenstadt”
– wyznał w krótkim filmie opublikowanym na instagramowym profilu miasta.
Jak zdobyć darmowe mieszkanie w Niemczech? Eisenhüttenstadt czeka na zgłoszenia
Wybrani uczestnicy projektu zamieszkają w sercu miasta na dwa tygodnie, żyjąc jak prawdziwi mieszkańcy. Władze zapewnią im wycieczki po mieście, wizytę w tutejszej hucie, a także różnorodne aktywności społeczne. Dla zainteresowanych stałą przeprowadzką do Eisenhüttenstadt, miasto oferuje dostęp do praktyk, staży, rozmów kwalifikacyjnych i możliwości zatrudnienia w lokalnych firmach. To idealna szansa dla Polaków, którzy chcą spróbować życia w Niemczech, jednocześnie pozostając blisko swojego ojczystego kraju.
Dlaczego Niemcy rozdają mieszkania? Eisenhüttenstadt walczy o przyszłość
Inicjatywa ma na celu ożywienie miasta, które po zjednoczeniu Niemiec straciło wielu mieszkańców, którzy przenieśli się do bogatszej, zachodniej części kraju. Populacja spadła z ponad 50 tysięcy do około 24 tysięcy. Eisenhüttenstadt nie jest jedynym miastem na wschodzie Niemiec, które doświadczyło tego zjawiska i dosłownie wyludniło się.
Darmowe mieszkania mają zachęcić nowych mieszkańców do osiedlenia się i przyczynienia do rozwoju Eisenhüttenstadt. Władze liczą szczególnie na Polaków, nie tylko ze względu na sąsiedztwo, ale doświadczenia z innych miejscowości na pograniczu, gdzie przybysze z Polski stanowią dużą część lokalnej społeczności.
"Próba życia w Eisenhattenstadt daje możliwość przetestowania swojego codziennego życia tutaj. Poznaj miasto, ludzi i możliwości – być może to początek nowego planu"
- zachęcają władze miasta
Co trzeba zrobić, by zamieszkać w Eisenhüttenstadt?
Żeby zgłosić się do programu, trzeba wejść na stronę internetową www.jetzt-pläne-schmieden.de, pobrać i wypełnić wniosek (w języku niemieckim) i następnie wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza online. Wnioski przyjmowane są do 5 lipca 2025 r.
Czy warto rzucić wszystko i przenieść się do Niemiec?
"Okres próbny" w Eisenhüttenstadt to szansa na poznanie realiów życia codziennego w Niemczech, bez ponoszenia kosztów zakwaterowania. Miasto, poza bogatą historią i unikalną architekturą, daje też możliwości rozwoju zawodowego. Eisenhüttenstadt może stać się miejscem do życia, zwłaszcza dla osób, które marzą o życiu za granicą i są gotowe na zupełnie nowe wyzwania.