Praca na studiach

i

Autor: mat. prasowe Praca na studiach

Praca w trakcie studiów

2019-05-06 10:41

Studia to ważny moment w życiu młodej osoby, ponieważ jest to często ważny krok do samodzielności. Związane jest to zazwyczaj z nauką w innym mieście niż miasto rodzinne oraz mieszkaniem w wynajętym pokoju lub mieszkaniu. Bardzo często też w trakcie studiów, studenci podejmują swoją pierwszą pracę.

Studia – długich, krótkich pięć lat

Studia to czas, kiedy to człowiek jako członek społeczności akademickiej definiuje swoją przyszłą ścieżkę zawodową wybierając określony kierunek studiów. Pośród kierunków nauki można wyróżnić kilka głównych nurtów, takich jak nauki humanistyczne jak polonistyka i historia, nauki społeczne po studia języków obcych. Drugim, ważnym nurtem są nauki ścisłe, wśród których należy wymienić między innymi – medycynę, matematykę czy chemię i biologię. To jeden z wielu aspektów różnicujących edukację na uczelni wyższej.

Obecnie studia są również bardzo zróżnicowane pod względem czasu, jaki trwają. Studia licencjackie trwają trzy lata, studia magisterskie – dwa lata, studia jednolite magisterskie – pięć lat. Studia inżynierskie to trzy i pół roku i w tym przypadku studia magisterskie zajmują już półtorej roku. Wybierając się na studia można wybrać tryb:

  • dzienny, czyli zajęcia odbywają się pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem;
  • zaoczny, kiedy to zajęcia odbywają się w wybrane weekendy. Zazwyczaj w sobotę i niedzielę, jednak niektóre uczelnie rozpoczynają ćwiczenia i wykłady już w piątek w godzinach późno popołudniowych.

Jaką pracę można podjąć podczas studiów?

i

Autor: mat. prasowe Jaką pracę można podjąć podczas studiów?

Studia i praca zawodowa w tym samym czasie

Jest to spore wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza tych studiujących w trybie dziennym. Trochę łatwiej może być osobom studiującym zaocznie. Sporo zależy od kierunku wybranych studiów, jak również od ilości obowiązków dodatkowych i umiejętności miękkich. Chodzi tu o kwestię organizacji czasu, jak i tzw. multitasking. Jednak łączenie dwóch intensywnych i wymagających zadań stanowi nie lada wyzwanie, a nie każda osoba jest w stanie to pogodzić.

Oferty pracy skierowane do grona studenckiego zazwyczaj mają charakter dorywczy, ponieważ zajmują niepełny wymiar czasu pracy – mniej niż osiem godzin. Wynika to z faktu, że wspomniany czas pracy ograniczają zajęcia związane ze studiami. Drugim ograniczeniem jest konieczność nauki, jak i chęć spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny i rozrywkowy. Dlatego liczne oferty pracy dla studentów obejmują gastronomię – kawiarnie, restauracje oraz usługi – sklepy galanteryjne, sklepy odzieżowe czy sklepy jubilerskie. Ciekawym i atrakcyjnym zajęciem dla wielu studentów jest również praca jako animator dziecięcy.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki