"Rowerownik" i DARMOWE przejazdy MZK-a w Gorzowie. Kiedy?

2020-09-15 13:54 Kły
gorzów bez auta1
Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl Helmut znów wyruszy w trasę.

Gorzowski magistrat jak co roku włącza się w europejskie obchody Dnia Bez Samochodu. W tegorocznej edycji we wtorek 22. września mieszkańców czekają atrakcje. Pojawi się nowa publikacja dla rowerzystów, a autobusem pojedziemy za darmo. To nie wszystko.

Największą gratką będzie to, że na gorzowskich torach znów mają pojawić się helmuty. Tylko na jeden dzień... ale łza w oku się kręci. Odnowione niemieckie tramwaje będę kursować w ramach rozkładu jazdy. Miejski Zakład Komunikacji odświeżył pojazdy, bo przypomnijmy ostatni raz były widziane przez gorzowian trzy lata temu (30.09. 2017).

22 września bilety nie będą potrzebne w autobusach ani w tramwajach. Warto więc skorzystać i zostawić auto pod domem. Można skusić się na rower. Właśnie dla miłośników jednośladów gorzowscy urzędnicy przygotowali poradnik. Zawiera on przepisy, sposoby poruszania się po mieście oraz informuje o rowerowych nowościach w mieście.

gorzów bez auta2
Autor: SG W centrum jest sporo rowerowych nowości.

- Którędy jeździć po Gorzowie? W co rower powinien być wyposażony? Czy możliwa jest jazda po chodniku? Czy dziecko potrzebuje karty rowerowej? Te pytania często padają, ale nigdzie nie ma na nie odpowiedzi ani nie są wytłumaczone - wyjaśnia Paweł Najdora z Wydziału Dróg UM.

"Rowerownik" mieszkańcy otrzymają właśnie w "Dniu Bez Samochodu". Będą one rozdawane. Dostępnych ma być 700 sztuk. Jeżeli zapotrzebowanie będzie większe, urzędnicy prawdopodobnie  zlecą dodruk.  W planach jest także wersja cyfrowa poradnika dla rowerzystów.

22 września każdy aktywnie może włączyć się w obchody poprzez używanie ekologicznych środków transportów. Można wsiąść na hulajnogę, założyć rolki czy wrotki albo wykorzystać fiszkę.