Zaginięcia policja

i

Autor: Materiały prasowe KWP Gorzów Policja przygotowała ulotkę, która trafi do gorzowian.

Zaginięciom można zapobiec. Zadbajmy o bliskie nam osoby - apelują policjanci

2019-10-21 16:02

Gorzowska Policja rozpoczyna akcję informacyjną dotyczącą zaginięć osób starszych. Będą spotkania i rozmowy z mieszkańcami. Mundurowi przygotowali także specjalną ulotkę, która trafi do osób zajmujących się osobami starszymi.

Ładna pogoda i trwający sezon grzybobrania zachęca do dłuższych spacerów i oddalania się od miejsc zamieszkania. Osoby starsze mogą tracić orientację, zwłaszcza w lasach, w których mogą mieć trudności ze znalezieniem właściwej drogi do domu. W akcjach poszukiwawczych zawsze bierze udział duża liczba policjantów m.in. przewodnicy z policyjnymi psami tropiącymi. Bardzo często angażowani są strażacy zawodowi oraz ochotnicy. Takim sytuacjom warto zapobiegać i zadbać o bliskie nam osoby.

Zaginięcia policja

i

Autor: Materiały prasowe KWP Gorzów Policjanci rozmawiają z osobami starszymi i ich opiekunami.

Bardzo pomocne są techniczne środki w postaci mobilnych lokalizatorów bądź aplikacji wprowadzonych to telefonów komórkowych. Obecnie stosowane urządzenia lokalizujące mają postać zegarków, bransoletek, małych urządzeń wielkości pudełka zapałek. Taką osobę możemy wyposażyć w podobne urządzenie przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym. Policja chce uświadamiać osoby starsze i ich opiekunów. Zaplanowano cykl spotkań oraz przygotowano specjalną ulotkę. O czym warto pamiętać.


JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGINIĘCIOM:

- Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.
- Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedz się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.
- Poproś sąsiadkę by odwiedzała mieszającą samotnie bliską Tobie osobę, jeśli tego nie możesz zrobić osobiście. Bądźcie w kontakcie telefonicznym.
- Jeżeli Twój bliski ma problemy z pamięcią poinformuj o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.
- Trudno przewidzieć kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Tam, aby nie być NN osobą istotne jest aby mieć ze sobą dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczony w tej placówce.
- Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać na co choruje nasz bliski.
- Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.
- Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą. Zapiszmy w nim nasz numer telefonu jako ICE (In Case of Emergency - w nagłym przypadku). W razie wypadku ratownicy skontaktują się z Tobą i proszą o dodatkowe informacje o poszkodowanym.
- W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.

Zaginięcia policja

i

Autor: Materiały prasowe KWP Gorzów Każdy może pomóc. Czasami wystarczy zapytać.

Policja przypomina, że każdy pomóc, wystarczy zareagować gdy np. widzimy osobę sprawiającą wrażenie zagubionej, która nie wie dokąd zmierza lub jest ubrana nieadekwatnie do pory dnia lub roku. Wystarczy wtedy zapytać czy nie potrzebuje pomocy i zaalarmować policję.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki