Przodkini królowej Elżbiety

i

Autor: AP/Kirsty Wigglesworth; Wikipedia Przodkini królowej Elżbiety

Polskie korzenie Królowej Elżbiety II

Przodkowie Elżbiety II byli związani z Koninem! Ta analiza drzewa genealogicznego robi wrażenie!

2022-09-12 12:04

Gdy zmarła, cały świat wstrzymał oddech. Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat, mając za sobą 70-letnie panowanie nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Tymczasem, jak donosi konińska biblioteka, królowa miała też przodków właśnie w Wielkopolsce. Szczegóły w artykule.

Genealogia to konik dyrektora konińskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. To on odnalazł powiązanie przodków królowej Elżbiety II z Wielkopolską. Droga chodź długa, wiedzie prosto do starostwa w Koninie.

Z Konina do Londynu - drzewo genealogiczne Królowej Elżbiety II

Elżbieta II była córką Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edwarda Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, która w latach 1461-1505 była posiadaczką starostwa w Koninie.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Królowa Elżbieta II potomkinią Matki Królów

Elżbieta Rakuszanka zyskała przydomek "Matka Królów", bowiem urodziła trzynaścioro dzieci, z czego czworo zostało królami. Jej potomkowie zaś byli członkami największych europejskich monarchii. Oprócz starostwa w Koninie, Rakuszanka posiadała również starostwo w wielkopolskich Pyzdrach. Co ciekawe, córka Rakuszanki, Zofia, która również była przodkinią Królowej Elżbiety II, miała aż osiemnaścioro dzieci.

Czytaj także: Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II. Tak królowa Wielkiej Brytanii

Tymczasem w zbiorach konińskiej biblioteki jest dużo książek o samej królowej. - Cieszą się teraz dużym zainteresowaniem. Po wszystkie tytuły, jakie mamy o królowej, serdecznie zapraszamy - mówi Super Expressowi Emilia Guźnik, wicedyrektorka biblioteki.

Nasi Partnerzy polecają