51-latek zaatakował dziewczynkę i zgwałcił

i

Autor: Pixabay

Pedofil zaatakował dziecko

Zgwałcił 8-latkę za sklepem. Zaskakująca kara dla obrzydliwego pedofila! "Wyrok nie mógł być surowszy"

2022-10-04 14:53

To już drugi wyrok w tej sprawie i - jak się okazało - dwukrotne rozpatrywanie tej sprawy przez sąd miało kluczowe znaczenie dla wysokości zasądzonej kary. 51-latek w czerwcu ubiegłego roku zaatakował 8-latkę, która wyszła ze sklepu. Zaciągnął dziewczynkę za drzewa i zgwałcił. Przyznał się do winy. Maksymalna kara za gwałt to 12 lat, ale jak podkreślała sędzia, 51-latek mógł usłyszeć wyrok najwyżej 4 lat więzienia. Dlaczego? Szczegóły w artykule.

Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku, w jednej z wielkopolskich wsi w powiecie pleszewskim. Do miejscowego sklepu przyszła po zakupy 8–letnia dziewczynka. Po wyjściu ze spożywczaka zaczepił ją 51-letni mieszkaniec wsi.

- Stosując wobec niej przemoc w postaci szarpania za nadgarstek oraz grożąc pobiciem zaciągnął ją za drzewa rosnące przy sklepie – powiedziała sędzia Anna Zawiślak. Mężczyzna zmusił dziewczynkę do dotykania jego intymnych miejsc, a następnie zgwałcił.

Pedofil recydywista zgwałcił dziewczynkę

Wina i sprawstwo oskarżonego, zdaniem sędzi Zawiślak, nie budziły najmniejszych wątpliwości. Oskarżony już na etapie postępowania przygotowawczego przyznał się do zarzutu gwałtu. - Działał w warunkach powrotu do przestępstwa, ponieważ 5 lat temu za podobny czyn został skazany na 10 miesięcy więzienia - dodała sędzia.

Kaliski sąd skazał oskarżonego na 4 lata bezwzględnego więzienia. - Oskarżony ma zakaz zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów oraz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi przez 10 lat – powiedziała sędzia. Dodała, że mężczyzna przez 10 lat nie może też kontaktować się dziewczynką i zbliżać do niej na odległość mniejszą, niż 50 metrów.

- Sąd zasądził środek zabezpieczający w postaci terapii dla osób z zaburzeniami osobowości mającej na celu zmniejszenie zaburzeń sfery popędowej, korekcji nieprawidłowych zachowań i postaw dotyczących sfery seksualnej, impulsywności i rozładowania agresji – ogłosiła sędzia. Podkreśliła, że możliwość wykonania orzeczonego środka należy ustalić na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub odbyciem przez skazanego kary więzienia.

Zaskakujący wyrok za gwałt na 8-latce

Przestępstwo gwałtu zagrożone jest karą do 12 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Kaliszu, zdaniem sędzi Zawiślak, nie mógł wymierzyć surowszej kary, ponieważ orzekał po uchyleniu poprzednio zapadłego wyroku i dlatego był związany zasadą reformationis in peius (łaciński zwrot oznaczający pogorszenie sytuacji skazanego w wyniku wyroku zapadłego w postępowaniu odwoławczym).

Okazało się, że wcześniej proces w tej samej sprawie toczył się już przed Sądem Rejonowym w Pleszewie, gdzie mężczyznę skazano na 4 lata więzienia. Apelację od wyroku do kaliskiego sądu złożył obrońca oskarżonego. Prokuratura apelacji nie złożyła, bowiem uznała wyrok pleszewskiego sądu za słuszny.

W Kaliszu okazało się, że pleszewski sąd nie był właściwym do rozpoznania tej sprawy. Z uwagi na uznanie gwałtu, jako zbrodni, akt oskarżenia powinien był trafić do Sądu Okręgowego w Kaliszu, jako sądu pierwszej instancji.

Dlatego, jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prokurator Marcin Kubiak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., orzeczenie pleszewskiego sądu musiało zostać uchylone ze względu na wadę i przekazane do Sądu Okręgowego w Kaliszu. - Sąd niższej instancji orzekał w sprawie zastrzeżonej do rozpoznania dla sądu rzędu wyższego – powiedział.

Ze względu na powyższe okoliczności i brak środka odwoławczego ze strony prokuratury do pierwszego wyroku Sąd Okręgowy w Kaliszu nie mógł orzec kary surowszej, niż uprzednio zapadła. - Wymierzona kara oscylować musiała w granicach do 4 lat więzienia i takie rozstrzygnięcie znalazło się w wyroku - oświadczyła sędzia Anna Zawiślak. Wyrok jest nieprawomocny.

Trucizna na szczury zabiła małego Michałka