Fałszywy prokurator w akcji! Starsza pani straciła oszczędności!

2021-07-29 12:04
Fałszywy prokurator w akcji! Starsza pani straciła oszczędności!
Autor: Pixabay Fałszywy prokurator w akcji! Starsza pani straciła oszczędności!

Następne bezczelne oszustwo, tym razem na... prokuratora! Ohydni złodzieje niestety nie ustają w kreatywności. W środę 83-letnia seniorka ze Skarżyska-Kamiennej przekazała przestępcom 20 000 złotych. Kobieta uwierzyła mężczyźnie, który zadzwonił do niej i, przedstawiając się za prokuratora, nakazał starszej pani wypłacenie pieniędzy. To działanie miało rzekomo uchronić oszczędności przed złodziejami, ale - jak nietrudno się domyślić - finalnie kobieta straciła gotówkę. - Ani prokuratorzy, ani policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im pieniędzy. Odbierając telefon od osób, które żądają wydania gotówki, bądź jej wypłacenia z banku, bądźmy pewni, że to oszuści - apeluje i podkreśla Jarosław Gwóźdź, oficer prasowy skarżyskiej policji.

Mieszkanka Skarżyska padła ofiarą przestępstwa w środowe popołudnie, około godziny 14:00. Wszystko zaczęło się od podejrzanego telefonu. Do seniorki zadzwonił bowiem podający się za prokuratora mężczyzna.

- Wmówił kobiecie, że pracownicy banku, w którym ma konto przekazali jej dane osobowe oszustom i jej oszczędności są zagrożone. Aby tego uniknąć polecił wypłatę gotówki i przekazanie do depozytu w prokuraturze. Prowadząc rozmowę manipulował seniorką. 83-latka wypłaciła z konta 20 000 złotych i przekazała rzekomemu pracownikowi prokuratury, który oczekiwał w okolicy banku - relacjonuje Jarosław Gwóźdź, rzecznik policji w Skarżysku.

Co szczególnie bulwersujące, oszuści próbowali wyłudzić pieniądze w identyczny sposób od czerech innych starszych kobiet. Na szczęście seniorki zachowały czujność i nie wpadły w sidła złodziei. Policjanci tymczasem przypominają do znudzenia: ani stróże prawa, ani prokuratorzy czy pracownicy absolutnie nigdy nie namawiają nikogo do wypłacenia i przekazania gotówki.

- Odbierając telefon od osób, które żądają wydania gotówki, bądź jej wypłacenia z banku, bądźmy pewni, że to oszuści. Apelujemy po raz kolejny o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. O takich przypadkach niezwłocznie informujmy policję, rodzinę, najbliższych sąsiadów lub znajomych - podkreśla Jarosław Gwóźdź.

Kuźnica. KAS przechwyciła nielegalne papierosy warte 9 mln zł