"Niespodzianka" w Kielcach. Danuta Papaj wiceprezydentem Kielc TRZY DNI po dymisji!

2019-12-02 14:48 ToM
Niespodzianka w Kielcach. Danuta Papaj wiceprezydentem Kielc TRZY DNI po dymisji!
Autor: UM Kielce "Niespodzianka" w Kielcach. Danuta Papaj wiceprezydentem Kielc TRZY DNI po dymisji!

Prezydent Bogdan Wenta przywrócił na stanowisko wiceprezydenta Kielc Danutę Papaj, mimo że zastępca Wenty zrezygnowała ze stanowiska w piątek. Ta sytuacja nie jest żadnym zaskoczeniem dla mieszkańców, którzy spodziewali się tej decyzji Bogdana Wenty, choć prezydent przyznał, że wykorzystał lukę w prawie. Podczas konferencji poruszono również sprawy personalne, m.in. kwestię wykształcenia Danuty Papaj.

Prezydent Kielc poinformował o swojej decyzji podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Danuta Papaj została przywrócona na stanowisko pierwszego wiceprezydenta Kielc, chociaż sama zrezygnowała pełnionego dotychczas stanowiska w piątek, a jej rezygnacja została przyjęta przez Bogdana Wentę.

Bogdan Wenta przyznał, że planował przywrócenie Danuty Papaj już od momentu przyjęcia dymisji wiceprezydent, wcześniej prowadził konsultacje z prawnikami, którzy ostatecznie przyznali, że fortel z ponowną nominacją na to samo stanowisko jest możliwe i zgodne z polskim prawem.

Zaufanie Bogdana Wenty

Ponowne powołanie Danuty Papaj wiązało się również z wyjątkowym zaufaniem, jakim darzy ją prezydent Kielc. Bogdan Wenta odniósł się również do sprawy oświadczenia majątkowego Danuty Papaj, które rozpoczęło kontrowersje w jej sprawie.

- Zaistnienie sytuacji w końcu października, będące skutkiem anonimowego pisma, pokazało ile niejednoznaczności jest w przepisach prawnych - powiedział Bogdan Wenta. - Dostałem trzy opinie prawne pisemne i jedną ustną i mimo że wszystkie z nich różniły się w szczegółach, prawnicy byli zgodni co do jednego - w polskim prawie istnieją luki, które doprowadziły do tej sytuacji - wyjaśnił Wenta.

Bogdan Wenta argumentował ponadto, że w innych samorządach dochodziło do podobnych działań, które wynikały z istnienia luki prawnej, a Danuta Papaj przed wypełnieniem oświadczenia konsultowała jego treść z prawnikami.

Danuta Papaj magistrem bez dyplomu?

Licznie zgromadzeni dziennikarze wzięli ponadto Danutę Papaj w krzyżowy ogień pytań, próbując ustalić, jakie jest jej poziom wykształcenia. Wiceprezydent studiowała zarówno na Uniwersytecie Ekonomicznym, jak i wyższej szkole ekonomicznej w Tarnowie. Dziennikarze chcieli wiedzieć czy i jakim dyplomem legitymuje się Danuta Papaj.

Chodziło przede wszystkim o to, czy przed dniem 10 czerwca Danuta Papaj posiadała dyplom wyższego wykształcenia. Przyparta do muru wiceprezydent przyznała, że przed 10 czerwca 2019 r. ukończyła szkołę w Tarnowie, ale nie miała dyplomu.

- Akademię Ekonomiczną jak najbardziej ukończyłam, ukończyłam również tarnowską wyższą szkołę ekonomii, dokładną nazwę pomijam, natomiast faktycznie sama końcówka obrony była w Tarnowie. Dyplom a ukończenie studiów to dwie różne sprawy - wyjaśniała - Akademia ekonomiczna w Krakowie, to tam większość studiów kończyłam - powiedziała Danuta Papaj, przyznając ostatecznie, że dyplom zdobyła na tarnowskiej uczelni.