Pani Krystyna Jopowicz brała udział w powstaniu warszawskim, dziś mieszka w Kielcach

2021-07-29 15:19
Pani Krystyna Jopowicz brała udział w powstaniu warszawskim, dziś mieszka w Kielcach
Autor: UM Kielce Pani Krystyna Jopowicz brała udział w powstaniu warszawskim, dziś mieszka w Kielcach

Ważną delegację odbyli przedstawiciele kieleckiego Ratusza. Prezydent Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś i dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura odwiedzili Krystynę Jopowicz, pseudonim „Wawa”, zamieszkałą w Kielcach, uczestniczkę powstania warszawskiego. Pani Krystyna, mimo że w momencie wybuchu wojny miała zaledwie 13 lat, może pochwalić się pięknym, bogatym powstańczym życiorysem.

Mieszkająca dzisiaj w Kielcach Krystyna Jopowicz z domu Ołdak może się pochwalić bogatym powstańczym życiorysem, mimo że w momencie wybuchu II wojny światowej miała tylko 13 lat. Działała w konspiracji Szare Szeregi, w drużynie przy Żeńskiej Szkole Handlowej. Uczestniczyła w zbiórce żywności dla najbiedniejszych i rannych żołnierzy polskich z września 1939. W trakcie okupacji pracowała w Klinice Chirurgicznej doktora Webera w Warszawie przy ul. Chmielnej 34. Tam nie zapomniała o powstańczej działalności, wielokrotnie udawało jej się wynosić materiały opatrunkowe dla sanitariatu AK.

CZYTAJ TEŻ: Poszła na grzyby i zasłabła. Dramatyczna akcja tuż przed burzą!

Nie uniknęła trudnego losu. Po powstaniu trafiła do niewoli niemieckiej, początkowo przebywała w obozie przejściowym w Fabryce Kabli w Ożarowie, później została osadzona w Stalagu XI B Fallingbostel i Stalagu VI C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 roku przez oddział I Dywizji Pancernej gen. Maczka.

 Po powrocie do Polski związała się na stałe z Kielcami: pracowała jako sekretarka w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Gwałtowna burza pod Sycowem