Diecezja Koszalińsko - Kołobrzeska. Spowiedź i komunia - nowe wskazania biskupa

i

Autor: lininha_bs / pixabay Diecezja Koszalińsko - Kołobrzeska. Spowiedź i komunia - nowe wskazania biskupa

Diecezja Koszalińsko - Kołobrzeska. Spowiedź i komunia - nowe wskazania biskupa

2020-06-04 20:35

Bp Edward Dajczak wydał nowe wskazania w związku z luzowaniem obostrzeń sanitarnych. - Proszę o roztropny powrót do pełni duszpasterskiej posługi w naszych parafiach - czytamy we wskazaniach.

- Dziękujmy Bogu za to, że osłania nas swoją łaską i przeprowadza przez ten trudny czas epidemii. Wyrażam także ogromną wdzięczność wszystkim kapłanom i osobom życia konsekrowanego za podejmowanie w tym czasie różnych inicjatyw pastoralnych, charytatywnych oraz za troskę o wiernych. Proszę o roztropny powrót do pełni duszpasterskiej posługi w naszych parafiach - mówi Bp Edward Dajczak.

- Z całego serca dziękuję całej naszej służbie zdrowia, wszystkim niosącym pomoc osobom chorym, ludziom pozostającym w kwarantannach i seniorom. Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom laboratoryjnym, farmaceutom, pracownikom medycznym i sanitarnym oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób służą naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi Bp Edward Dajczak..

I. Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

W dniu 1 czerwca br. przestanie obowiązywać ogólna dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Zostanie ona zachowana tylko dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują trudny do pokonania lęk przed zarażeniem. Osoby te serdecznie zachęcam do duchowej łączności w liturgii Mszy św. i podczas nabożeństw, transmitowanych za pośrednictwem telewizji, radia i Internetu.

II. Spowiedź i Komunia wielkanocna

Trwa ona do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca). Proszę o powrót do praktyki dyżuru spowiedników w wyznaczonych i ogłoszonych wiernym godzinach, przede wszystkim przed każdą Mszą św., ale także dodatkowo w innych terminach, stosownie do miejscowych tradycji i potrzeb. W parafiach z większą liczbą księży proszę o dyżury przez całą Niedzielę Zesłania Ducha Świętego i Niedzielę Najświętszej Trójcy.

Spowiedź może odbywać się (zawsze w maseczkach ochronnych penitent i spowiednik):

nadal poza konfesjonałem (co jest zalecane) w dotychczas wykorzystywanych pomieszczeniach;
w tradycyjnych konfesjonałach – z zachowaniem szczególnej ostrożności i wszystkich obowiązujących norm sanitarnych, a szczególnie dezynfekcji zewnętrznej strony folii od strony penitenta po każdej spowiedzi, za co szczególną odpowiedzialność ponosi proboszcz/administrator parafii, a bezpośrednio spowiednik. Należy regularnie wymieniać folię ochronną, tak aby była ona jak najbardziej szczelna.

III. Przyjmowanie Komunii świętej

Porządek Komunii św. powinien być wyraźnie zapowiedziany przez celebransa przed jej rozdzielaniem.

W związku z trwającą nadal epidemią wskazanym sposobem komunikowania wiernych jest podawanie Komunii św. na rękę. Ważne jest dbanie o higienę rąk, zarówno przez szafarzy, jak i wiernych.

Jeśli wierny prosi o podanie Komunii św. do ust:

  • W przypadku, gdy jest jeden szafarz: Osoby, które pragną przyjąć Komunię św. do ust, mogą uczynić to po zakończeniu rozdzielania jej wiernym, przyjmującym na rękę.
  • W przypadku wielu szafarzy: W jednym szeregu można rozdzielać Komunię św. do ust, a w drugim na rękę.
  • Nie należy dopuszczać do tego, aby udzielać wiernym Komunii św. naprzemiennie. Zgodnie ze wskazaniami władz sanitarnych, przed i po udzieleniu Komunii św. do ust należy odkazić ręce preparatem dezynfekującym.

Dziwne i trudne słowa w języku polskim. Sprawdź, czy wiesz co oznaczają [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Jeśli ktoś jest koncyliacyjny to znaczy, że?
Pełne wzruszeń pożegnanie ściętej topoli w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki