Epidemia i lockdown w Koszalinie. Jest propozycja jak konkretnie pomóc gastronomii

2021-01-25 19:47 Bogdan Stech PAP
Epidemia i lockdown w Koszalinie. Jest propozycja jak konkretnie pomóc gastronomii
Autor: Google Maps Epidemia i lockdown w Koszalinie. Jest propozycja jak konkretnie pomóc gastronomii

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński chce przedsiębiorcom obniżyć opłaty za ogródki gastronomiczne o 90 proc. w okresie od 15 marca do 30 września. Bonifikatę od stawki czynszu ustalił w poniedziałek zarządzeniem. Na preferencyjną opłatę za zajęcie pasa ruchu drogowego muszą zgodzić się radni.

O wydanym w poniedziałek przez prezydenta Koszalina zarządzeniu poinformował Grzegorz Śliżewski z wydziału promocji magistratu. Jak podał, gwarantuje ono przedsiębiorcom 90 proc. bonifikaty od stawki czynszu za ogródki gastronomiczne, tarasy restauracyjne i kawiarnie sezonowe w okresie od 15 marca do 30 września 2021 r. - Stawka wynosić będzie symboliczne 1,08 zł za metr kwadratowy miesięcznie – podał Śliżewski.

Dodał, że bonifikatą objęci będą także ci przedsiębiorcy, którzy z miastem mają już umowy zawarte na czas nieokreślony. Muszą oni jednak wystąpić do miasta ze stosownym wnioskiem. Prezydent Koszalina chce również dla branży restauratorskiej obniżenia dziennej stawki opłaty za zajęcie pasa ruchu drogowego pod ogródki gastronomiczne o 90 proc. W okresie od 15 marca do 30 września 2021 r. miałaby ona wynieść 5 groszy za metr kwadratowy.

Jak podał Śliżewski, stosowny projekt uchwały będzie rozpatrywany 25 lutego na sesji Rady Miejskiej.

Z bliźniaczą inicjatywą prezydent Jedliński wystąpił do radnych w ubiegłym roku po wybuchu epidemii i pierwszym lockdownie. Podczas sesji z 28 maja 2020 r. wszyscy uczestniczący w obradach radni zgodzili się na obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego pod ogródek gastronomiczny. Preferencyjna dzienna stawka 5 groszy za metr kwadratowy obowiązywała w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) od 1 czerwca do 30 września ub.r.

Obecnie w ramach narodowej kwarantanny restauracje, bary czy kawiarnie mogą oferować jedzenie wyłącznie "na wynos". (PAP)

Tir zmiażdżył Marka i jego 10-letniego syna. Wypadek Strzelce Małe.