Kołobrzeg: Jest jednym z siedmiu zachowanych na świecie! Wyjątkowy pojazd z czasów wojny odzyskuje dawny blask [ZDJECIA]

2020-03-26 12:38 Domin / gk

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wykorzystują czas epidemii koronawirusa, by serwisować sprzęt. Wszystko po to, by w czasie, gdy wszystko już wróci do normy, zwiedzający mogli podziwiać eksponaty w ich pełnej krasie. Jedną z pierwszych maszyn, która trafiła na warsztat, jest półgąsienicowe działo samobieżne produkcji amerykańskiej T48 (SU-57) - jedno z siedmiu zachowanych na świecie!

Pojazd, który używany był przez żołnierzy Wojska Polskiego w schyłkowym okresie II wojny światowej, przechodzi obecnie remont systemu mocowania oraz obrotu zespołu uzbrojenia głównego, czyli sześciofuntowej armaty przeciwpancernej, zainstalowanej na podstawie T5. Maszyna wielokrotnie uczestniczyła też w inscenizacjach i pokazach historycznych na terenie całego kraju, stając się swoistą wizytówką MOP.

Zachowane w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu działo samobieżne T48 (SU-57) jest jednym z 15 egzemplarzy przekazanych w marcu 1944 r. przez Armię Czerwoną Wojsku Polskiemu. Wykorzystywane było najpierw w szeregach 1. samodzielnego batalionu rozpoznawczego, a ostatecznie – 7. samodzielnego dywizjonu artylerii pancernej. Ma za sobą działania wojenne nad Wisłą, na Wale Pomorskim oraz, po forsowaniu Odry, na terenie Niemiec. W kolekcji MOP znajduje się od 1975 r. Warto zaznaczyć, że odrestaurowane w latach 2008-2009 kołobrzeskie T48 (SU-57) to jedno z 7 zachowanych na świecie. 4 sztuki znajdują się w Polsce.

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.