Koronawirus. Punkt Szczepień Powszechnych w Koszalinie. Gdzie jest ulokowany?

2021-04-15 13:09 Bogdan Stech
Koronawirus. Punkt Szczepień Powszechnych w Koszalinie. Gdzie jest ulokowany?
Autor: Shutterstock Koronawirus. Punkt Szczepień Powszechnych w Koszalinie. Gdzie jest ulokowany?

W przyszłym tygodniu rusza pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Koszalinie. Decyzję o uruchomieniu punktu podjął wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w porozumieniu z dyrektor ZOW NFZ w Szczecinie Agnieszką Pietraszewską-Machetą i prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim. Gdzie znajduje się Punkt Szczepień Powszechnych w Koszalinie?

W Koszalinie trwają przygotowania do uruchomienia Punktów Szczepień Masowych. - Jesteśmy obecnie na etapie organizacji i ustalania szczegółów tego przedsięwzięcia – mówi prezydent Piotr Jedliński. - Zapewniam, że zrobimy wszystko, by do Koszalina jak najszybciej trafiły zapowiedziane przez rząd szczepionki, by poprawić bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Cały czas ściśle współpracujemy z wojewodą w tej sprawie.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że w związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 do Polski, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych – tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.

Nowe Punkty Szczepień Masowych (PSM) mają być tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. W przypadku miast powyżej 50.000 mieszkańców PSM powinny mieć wydajność powyżej 500 dawek dziennie. Chodzi o zapewnienie w każdym powiecie możliwości wykonywania ok. 800 szczepień tygodniowo na 10 tys. dorosłych mieszkańców.

Zgodnie z zaleceniami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień:

- jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień,

- drugi jako organizowany „od podstaw” i prowadzony przez samorządy (we współpracy z wybranym PWDL) jako Punkt Szczepień Masowych (np. w domu kultury, namioty lub drive-thru).

Prezydent Piotr Jedliński podjął kierunkową decyzję, że drugi z nich znajdzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Śniadeckich. Za wyborem punktu przemawia, że:

1)    Obiekt jest dobrze skomunikowany,

2)    Przy obiekcie znajduje się duży parking,

3)    Obiekt ma duże gabaryty pozwalające zachować wymagane odległości między szczepiącymi się,

4)    Obiekt ma kilka wejść i wyjść, co ułatwi komunikację wewnątrz budynku i bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Według założeń Szczepienia w nowych punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzi 1-5 osób. Swoją pomoc w obsadzie wspomnianych zespołów zadeklarowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

Szacuje się, że szczepienia rozpoczną się 19-25 kwietnia. Szczegóły będziemy podawać w miarę napływających informacji.

Strzały i policyjny pościg na ulicach Koszalina

- To pierwszy z dodatkowych punktów, które będą prowadziły szczepienia powszechne na terenie województwa zachodniopomorskiego – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Takie punkty zostaną uruchomione w każdym powiecie naszego województwa, po zwiększeniu dostaw szczepionek do Polski, planowanym na początek maja. Zadaniem Punktów Szczepień Powszechnych - zgodnie z założeniami rządu, jest zwiększenie liczby wykonywanych szczepień, przy jednoczesnym wyrównaniu dostępu do szczepień wszystkim mieszkańcom gmin i powiatów, w których funkcjonuje mniej punktów populacyjnych.

Punkty, które nie spełnią podstawowego kryterium powszechności, jakim jest wykonywanie co najmniej 200 szczepień dziennie w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców oraz 500 szczepień dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców mogą nadal zgłaszać się do ZOW NFZ w celu uzyskania statusu punktu szczepień populacyjnych – mówi dyrektor ZOW NFZ w Szczecinie Agnieszka Pietraszewska-Macheta

- Dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy zgłosili chęć utworzenia Punktów Szczepień Powszechnych w ramach Narodowego Programu Szczepień – dodaje wojewoda Bogucki. – Aktualnie w ZOW NFZ trwają prace związane z formalnym sprawdzeniem miejsc zaproponowanych przez powiaty i gminy. Po zakończeniu formalności ogłosimy listę nowych punktów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE