Koronawirus. Zmienia się system leczenia. Ważna decyzja w sprawie szpitala w Koszalinie

2020-05-21 14:56 bs
Koronawirus. Zmienia się system leczenia. Ważna decyzja w sprawie szpitala w Koszalinie
Autor: DOMIN Koronawirus. Zmienia się system leczenia. Ważna decyzja w sprawie szpitala w Koszalinie

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zorganizował wideokonferencję z udziałem dyrektora zachodniopomorskiego NFZ Piotra Brombera, konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego oraz dyrektorów szpitali: wojewódzkich ze Szczecina – Małgorzaty Usielskiej, Koszalina - Andrzeja Kondaszewskiego, szpitala w Zdrojach – Łukasza Tyszlera, PSK1 - Konrada Jarosza oraz szpitala wojskowego z Wałcza – płk Andrzeja Bobruka.

Spotkanie dotyczyło sytuacji epidemicznej w województwie i organizacji powrotu szpitali do trybu normalnej pracy.

- Rozpoczynamy stopniowy proces transformacji systemu pracy zachodniopomorskich szpitali z fazy epidemii w kierunku stanu endemii – mówił wojewoda Tomasz Hinc - W świetle niewielkiej liczby dziennych potwierdzonych zachorowań i coraz większej dziennej liczby ozdrowieńców, możliwe jest stopniowe zmniejszanie ilości łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 oraz miejsc w izolatoriach.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> 80-letni biskup z Koszalina wygrał z koronawirusem! Za bp Cieślika modlił się cały świat

Pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego ze stwierdzoną chorobą COVID-19 będą od 1 czerwca 2020 r. leczeni w Szpitalu Wojewódzkim na ul. Arkońskiej w Szczecinie, a Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie uwolniony z obciążenia koronawirusem.

Pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi leczeni będą w Wałczu, pacjentki rodzące z koronawirusem będą hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Prof. Miłosz Parczewski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślał, że sytuacja na Pomorzu Zachodnim z epidemicznej zmienia się na endemiczną, śmiertelność na Pomorzu Zachodnim jest jedną z najniższych w kraju, a nasi lekarze leczyli najcięższe stany chorobowe u pacjentów.

- Możemy rozpocząć powrót do pełnej działalności pozostałych szpitali, które dotąd aktywnie wspierały szpital monoprofilowy jednoimienny, przejmując pacjentów z innymi schorzeniami – dodał wojewoda Tomasz Hinc. – Doświadczenia, które były udziałem całej zachodniopomorskiej służby zdrowia, systemu ratownictwa medycznego, służb epidemiologicznych i państwowych podczas ostatnich miesięcy na pewno zaprocentują w przyszłości, jeśli, czego sobie nie życzymy, nadeszłaby kolejna fala zachorowań.

W szpitalach pozostanie obowiązek wstępnego triażu pacjentów.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj