Szczepionka na COVID-19 - dlaczego możemy jej nie dostać? Zaskakujący powód!

i

Autor: Getty Images

25 milionów Polaków ma zostać ZASZCZEPIONYCH na koronawirusa! Biolog z UJ SZCZERZE o szczepionce na COVID-19

2020-11-13 7:25

Kilka dni temu w mediach pojawił się sensacyjny komunikat firmy Pfizer donoszący, że została opracowana bezpieczna szczepionka na koronawirusa. Jak należy traktować te rewelacje? Uniwersytet Jagielloński w związku z tymi doniesieniami opublikował komentarz doktora Rafała Mostowego z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który rozjaśnił kilka istotnych kwestii.

Szczepionka na koronawirusa - wyniki przekroczyły najśmielsze oczekiwania

– Już kilka szczepionek na COVID-19 opartych na technologii mRNA jest w fazie testowej, ale firma Pfizer jest pierwszą, która publicznie ogłosiła wstępne rezultaty badań klinicznych. Według przedstawicieli firmy wynika z nich, że szczepionka ma skuteczność na poziomie 90%. Taki wynik przekroczył najśmielsze oczekiwania ekspertów, którzy spodziewali się skuteczności na poziomie ok. 50% – tłumaczy naukowiec.

Szczepionka na COVID-19 potrzebuje czasu

Według doktora Mostowego do zapowiedzi firmy Pfizer należy podchodzić jednak z dużą dozą ostrożności. Nadal mamy bowiem do czynienia z jedynie wstępnymi danymi i analizami. – Jest kilka kluczowych pytań, na które nie mamy odpowiedzi. Po pierwsze nie wiemy, do czego dokładnie koncern odnosi się przez stwierdzenie „skuteczność”. Żeby rozwiązać obecny kryzys globalny, potrzebujemy szczepionki, która będzie skutecznie zapobiegać zakażeniom, a więc transmisji wirusa, a nie tylko chorobie. Inaczej wirus może wciąż się rozprzestrzeniać, ewoluować i dalej powodować długoterminowe szkody zdrowotne.

Czy szczepionka na koronawirusa będzie bezpieczna?

– Po drugie nie wiemy, jak długo szczepionka będzie nas chronić. Z badań epidemiologicznych wynika, że poziom przeciwciał przeciwko koronawirusom mocno spada po kilku miesiącach, przez co po jakimś czasie znacznie wzrasta szansa powtórnego zakażenia. Nie jest jasne, czy efekt szczepionki nie będzie podobny. Po trzecie nie wiemy, jak bezpieczna jest szczepionka. Tworzenie nowych szczepionek trwa zazwyczaj latami, co pozwala na zminimalizowanie częstości tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (zazwyczaj ok. jeden na kilkadziesiąt tysięcy przypadków) – czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zaszczepienie społeczeństwa na koronawirusa wielkim wyzwaniem dla służby zdrowia

Aby odpowiedzieć na wskazane przez naukowca pytania, należy po prosty poczekać na dokładniejsze dane oraz nowe testy. Jednak nawet w przypadku wysokiej i długoterminowej skuteczności szczepionki, wciąż będą występować problemy związane z tym wielkim przedsięwzięciem od strony produkcji i logistyki. Jak bowiem bardzo szybko szczepić większość społeczeństwa?

Kolejny rok znów pod znakiem walki z pandemią koronawirusa

– SARS-CoV-2 ma współczynnik R0 około 3, co oznacza, że w populacji całkowicie podatnej na infekcję jedna zakażona osoba przekazuje wirusa trzem kolejnym. Żeby zapobiec kolejnym pandemiom, średnio przynajmniej dwie z tych trzech osób powinny być zaszczepione, a więc minimum 67% populacji. Produkcja, zakup oraz zaszczepienie ponad 25 mln Polaków to ogromne logistyczne wyzwanie, z którym będziemy się zmagać przynajmniej cały kolejny rok – twierdzi doktor Rafał Mostowy.

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki