Co stresuje nas w pracy?

i

Autor: materiały partnera

Co stresuje nas w pracy?

2019-09-24 7:00

W każdej pracy, niezależnie od jej skomplikowania, istnieje ryzyko narażenia się na stres. Ma on najróżniejsze przyczyny i dotyczy m.in. relacji ze współpracownikami, środowiska pracy bądź charakteru wykonywanych obowiązków. Co w takim razie stresuje nas w pracy najczęściej, niezależnie od wykonywanego zawodu?

1. Szefostwo

Kontakty z szefostwem bywającą stresujące zwłaszcza wtedy, gdy pracodawca nadzoruje bezpośrednio wykonywane przez nas obowiązki. Wiele osób traktuje prowadzony przez siebie biznes wyjątkowo osobiście i każde uchybienie traktuje jako stratę w swoim domowym budżecie. Oznacza to, że właściciele firm patrzą każdemu pracownikowi na ręce, zarówno pod kątem ich podejścia do wykonywanych zadań służbowych, jak i zachowania w zakładzie pracy. Szczególnie stresujące są sytuacje, w których pracownik rozliczany jest ze swoich obowiązków bezpośrednio przez szefa przy innych współpracownikach. Innymi, stresującymi sytuacjami są podejrzenia o kradzież bądź pomówienia o czyn nieuczciwej konkurencji.

2. Relacje ze współpracownikami

Nieprzyjemny kolega z biurka obok bądź plotkarska koleżanka obgadująca nas za plecami to zmartwienie, które z czasem może przerodzić się w czynnik stresogenny. Na tego typu sytuacje narażone są zwłaszcza osoby nowe w zespole bądź takie, które zmieniły dotychczasowy, indywidualny charakter pracy na grupowy. Co więcej, bardzo często lekkie utarczki mogą z czasem przerodzić się w istną wojnę. Wówczas każda wizyta w pracy jest stresująca, gdyż może prowadzić do konfliktu, a ten z kolei może zakończyć się np. zwolnieniem jednego z pracowników. Cierpią na tym nie tylko pojedynczy pracownicy, ale i cały zespół. W takim przypadku może dojść do sytuacji, że atmosfera w całej firmie staje się nie do wytrzymania.

3. Środowisko pracy

Niektóre oferty pracy zamieszczane na portalach ogłoszeniowych (np. Pracuj.pl) nie zawierają informacji na temat stresowego środowiska pracy. Warto zasięgnąć informacji na ten temat, jeśli podejrzewamy, iż nasza praca może mieć taki charakter. Najczęściej stresujące środowisko występuje w zawodach o wysokiej odpowiedzialności za życie i zdrowie ludzkie bądź w zawodach niebezpiecznych. Dotyczy to profesji takich jak np. policjant, ratownik medyczny, lekarz, pielęgniarka, dróżnik, górnik. Decydując się na pracę w takich warunkach musimy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia choroby zawodowej bądź trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki