Czy w piątek, 11 czerwca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czy w piątek, 11 czerwca można jeść mięso? Dzisiaj uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Autor: vika-imperia550/cc0/pixabay Ze względu na uroczystość katolików nie obowiązuje dzisiaj wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Trwa sezon grillowy. Wiele osób zastanawia się, czy w piątki można jeść mięso bez łamania kościelnych przepisów? Dla katolików piątek jest dniem pokutnym, w którym, co do zasady obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Równocześnie dzisiaj przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, co ma wpływ na obowiązek zachowania zakazu jedzenia mięsa w piątek. Sprawdź, czy dzisiaj (11 czerwca) można jeść mięso?

Spis treści

  1. Czy w piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obowiązuje post?
  2. Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

Czy w piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obowiązuje post?

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły, to ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Czym innym jest natomiast nakaz zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli zakaz jedzenia mięsa. Co do zasady obowiązuje on w każdy piątek, choć są pewne wyjątki. Zakazu jedzenia mięsa nie trzeba przestrzegać między innymi w piątek po Wielkanocy. A co z dzisiejszym piątkiem (11 czerwca), w który przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa? Dzisiaj katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, więc można jeść mięso bez łamania kościelnych przepisów. Wynika to z ogólnej zasady, która znosi pokutny charakter piątku, jeśli w ten dzień przypada uroczystość. Obowiązuje ona wszystkich katolików, więc zgoda na spożywanie mięsa w uroczystość kościelną nie jest zależna od hierarchów. Dzisiaj nie trzeba się zatem starać o udzielenie specjalnej dyspensy od proboszcza, ani miejscowego biskupa diecezjalnego. Co ważne, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest świętem nakazanym. To oznacza, że dzisiaj katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w Mszy św. Wiele parafii decyduje się jednak na to, by w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nabożeństwa odprawiać według porządku niedzielnego tak, by wierni mieli ułatwioną możliwość przyjścia na Mszę św. 

PRZECZYTAJ: Skandal w seminarium Orchard Lake. Sekretariat kard. Stanisława Dziwisza wydał oświadczenie

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia.

ZOBACZ: Koszmar przy szkole w Krakowie: Mężczyzna obnażał się przed dziećmi. Pedofil grasuje nad Białuchą?

Obieżyświat na traktorze wjechał do stolicy. Zatrzymała go policja
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE