W Święto Niepodległości (11 listopada) będzie obowiązywała dyspensa od zakazu jedzenia mięsa w piątek

i

Autor: webandi/cc0/pixabay

Dyspensa na 11 listopada

Czy wolno jeść mięso w piątek, 11 listopada? Biskupi: Jędraszewski i Jeż zdecydowali w sprawie Święta Niepodległości

2022-11-11 8:20

W tym roku Święto Niepodległości (11 listopada) będzie obchodzone w piątek, który dla katolików jest dniem pokutnym. W piątki wierni, którzy ukończyli 14. rok życia mają obowiązek powstrzymania się od jedzenia pokarmów mięsnych. Ten nakaz może być jednak zniesiony na mocy dyspensy. Decyzje w tej sprawie podjęli już biskupi: Marek Jędraszewski oraz Andrzej Jeż. Sprawdź, czy w archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej będzie obowiązywała dyspensa na Święto Niepodległości.

Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w piątek. Czy w archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej będzie dyspensa?

Przypadające w tym roku w piątek (11 listopada) Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy, ale nie jest nakazanym świętem kościelnym. W tym dniu katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej. Z powodu święta wiele osób zaplanowała spotkania towarzyskie w większym gronie. Nieodłączną częścią takich imprez jest wspólne biesiadowanie. Na przeciw oczekiwaniom wiernych wyszli biskupi: ordynariusz archidiecezji krakowskiej Marek Jędraszewski oraz ordynariusz diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. Obaj hierarchowie wydali dyspensę od zakazu jedzenia mięsa, która będzie obowiązywać w piątek, 11 listopada. Co ważne, jest to dyspensa bezwarunkowa, w związku z czym wierni nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby z niej skorzystać. Bp Andrzej Jeż zachęcił natomiast do zastąpienia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych modlitwą w intencji pokoju na świecie. Z kolei abp Marek Jędraszewski doprecyzował, że dyspensa została wydana "dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania przypadającego w naszej Ojczyźnie w piątek dnia 11 listopada 2022 roku Święta Niepodległości". Dyspensa nie tylko zezwala na jedzenie mięsa, ale również znosi pokutny charakter piątku, czyli umożliwia uczestniczenie w zabawach.

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie obowiązuje jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia. Dyspensy może udzielić miejscowy biskup ordynariusz. Dotyczy ona wszystkich osób przebywających na terenie tej diecezji, nawet gdy na co dzień w niej nie mieszkają. Z kolei proboszcz może udzielić dyspensy dla wiernych przebywających na terenie podległej mu parafii.

Sonda
Czy jesz mięso w piątki?
Tak wygląda rosyjski ośrodek nad Zegrzem. Przejęły go Lasy Państwowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki