Ile zarabia się w Krakowie? Więcej niż w Warszawie! Nowe dane GUS

i

Autor: PhotoMIX-Company/cc0/pixabay Średnia pensja w Krakowie w sektorze gospodarczym wynosi już prawie 9 tys. zł brutto.

Średnie wynagrodzenie

Dostaliśmy zawrotów głowy, gdy zobaczyliśmy, ile zarabia się w Krakowie. Nowe dane GUS zwalają z nóg

2023-07-28 11:58

Z danych GUS wynika, że w Krakowie średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosi prawie 9 tys. zł brutto. To więcej niż w Warszawie. Statystyki nie dotyczą jednak ogółu pracowników, lecz podmiotów zatrudniających przynajmniej 10 osób. Wysokie zarobki w Krakowie przekładają się na średnią dla całego województwa małopolskiego.

Średnia pensja w Krakowie wyższa niż w Warszawie. Nowe dane GUS

GUS podał dane dotyczące średnich wynagrodzeń w poszczególnych miastach. Z zestawienia cytowanego przez "Gazetę Krakowską" wynika, że w Krakowie zarobki pracowników sektora przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób są wyższe niż w Warszawie. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy Małopolski wyniosło 8987 zł brutto (dane za maj 2023), natomiast w stolicy Polski 8717 zł brutto. 

Zarobki w Krakowie podnoszą średnią dla całej Małopolski

Wysokie pensje, które otrzymują pracownicy w Krakowie przekładają się również na średnią dla całej Małopolski. Przeciętnie pracownicy sektora przedsiębiorstw w naszym województwie mogą liczyć na 7490 zł brutto miesięcznie. To daje drugie miejsce w kraju, za Mazowszem, a przed Pomorzem. 

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie dziedziny gospodarki, łącznie z urzędami, to pod względem zarobków mamy jeszcze drugie miejsce za Mazowszem. W przypadku usług biznesowych, firm zajmujących się innowacyjnością, czy np. koncernów, to już jest przewaga Małopolski - powiedział w rozmowie z "GK" Grzegorz Biedroń, radny województwa małopolskiego.

Kierowca-bohater! Rzucił się na pomoc pasażerce, jest nagranie