Gdzie oddać osocze w Krakowie? Kto może być dawcą? Pomoc dla chorych na koronawirusa

2020-11-20 14:22 Oskar Nawalany
Oddaj osocze i pomóż chorym na koronawirusa
Autor: mz Oddaj osocze i pomóż chorym na koronawirusa

Leczenie osób na koronawirusa wspomagane jest przez osocze ozdrowieńców. Osocze to można oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zobacz, gdzie można oddać osocze w Krakowie.

Osocze dla chorych na koronawirusa

Zgodnie z danymi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od początku pandemii w woj. małopolskim na koronawirusa zachorowało ponad 80 tysięcy osób. Wyzdrowiało natomiast ponad 50 tysięcy pacjentów. Oznacza to, że w tej chwili z koronawirusem walczy w naszym województwie około 30 tysięcy osób. To właśnie im potrzebne jest osocze ozdrowieńców. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie pacjentów chorych na wirusa COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. 

Kto może oddać osocze dla pacjentów z wirusem COVID-19?

Osocze dla chorych na koronawirusa może zostać pobrane od osób, które zostały już wcześniej zakażone wirusem COVID-19 lub ozdrowieńców, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji. Muszą one także:

- być w pełni zdrowe

- być w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza!)

- nie mieć i nie leczyć się z powodu przewlekłych chorób

- spełniać wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza

Gdzie oddać osocze w Krakowie?

W Krakowie osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przy ulicy Rzeźniczej 11. Godziny przyjęć: poniedziałek – piątek w godzinach 07:30 – 16:30, sobota – niedziela w godz. 09:00 – 14:00.  

Trwa budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów COVID-19 w krakowskiej hali targowej EXPO