Jak zdać maturę po latach?

i

Autor: pexels.com

Matura 2024

Jak zdać maturę po latach? Jak przystąpić do egzaminu maturalnego po przerwie?

2024-03-19 22:08

Jak zdać maturę po latach? To pytanie zadają sobie osoby, które skończyły szkołę średnią, ale nie mają zdanego egzaminy dojrzałości. Zazwyczaj w ogóle nie przystąpili do matury, albo jej nie zaliczyli i odpuścili temat. Podpowiadamy, jak zdawać matura dla dorosłych po latach.

Matura 2024. Jak zdać maturę po latach?

Zazwyczaj zdawanie matury 2024 kojarzy nam się z uczniami, który w danym roku kończą nauką w szkole średniej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby do egzaminu maturalnego przystąpiły osoby dorosłe, które ukończyły szkołę średnią w latach wcześniejszych, a nawet przed wielu laty.

Zarówno te, które w ogóle nie przystąpiły do egzaminu maturalnego oraz te, które wcześniej matury nie zdały.

Czy można zdawać maturę po latach?

Po latach każda osoba, która posiada świadectwo ukończenia szkoły średniej - liceum lub technikum - może przystąpić do matury. Kluczowe jednak jest, kiedy pochodziło się do matury.

Jeśli ktoś chce poprawić wynik tylko jednego egzaminu może to zrobić w ciągu 5 lat od daty pierwszego podejścia. Po tym terminie trzeba zdawać całą maturę jeszcze raz.

Jak wygląda matura dla dorosłych po latach?

Matura dla dorosłych wygląda tak samo, jak dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Składa się z trzech przedmiotów obowiązkowych:

Jak zgłosić chęć zdawania matury?

Gdzie należy zgłosić się po latach, jeśli chcemy zdawać ponownie maturę? Wystarczy przyjść do macierzystej szkoły średniej, lub – jeśli ta już nie istnieje lub z innych powodów nie można w niej zdawać – do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Oczywiście, każda osoba, która zamierza przystąpić do matury, musi złożyć pisemną deklarację przystąpienia do tego egzaminu.

Jak informuje CKE, w szkole wskazanej przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do egzaminu maturalnego przystępują:

  • absolwenci, których szkoła została zlikwidowana albo przekształcona
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych
  • osoby, które posiadają świadectwo lub inny dokument wydane za granicą i uznane w Polsce za dokument potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe, o których mowa w art. 93 ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty
  • osoby, których wykształcenie średnie lub średnie branżowe zostało potwierdzone zgodnie z art. 93a ustawy o systemie oświaty
  • osoby, które posiadają świadectwo szkolne uzyskane za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej w drodze nostryfikacji, o której mowa w art. 93 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 31 marca 2015 r.
Emilia Dankwa prawo jazdy zrobi jeszcze przed maturą!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki