Niedźwiedzie zaglądają ludziom w okna! Groza pod Tatrami

2021-09-18 8:35
Niedźwiedzie zaglądają ludziom w okna! Groza pod Tatrami
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Niedźwiedzie zaglądają ludziom w okna! Groza pod Tatrami

Niedźwiedzie odwiedzają okolice osiedli pod Tatrami i to wcale nie jest żart. W ostatnim czasie drapieżniki można było spotkać m.in. w okolicach ścieżki pod reglami i na Gubałówce. To może budzić grozę wśród mieszkańców!

Jak poinformował PAP, drapieżniki są coraz częściej widziane w okolicach osiedli pod Tatrami. Jest to spowodowane tym, że niedźwiedzie w okresie jesiennym muszą się nasycić przed zimową drzemką. W tym właśnie okresie co roku pojawiają się w okolicach osiedli. Lubią odżywiać się owocami rosnącymi na drzewach - jabłkami lub śliwkami. Przyrodnikom z TPN znane są niedźwiedzie, które wychodzą z górskiej przestrzeni i kierują się w stronę domostw. Takim problematycznym osobnikom zakładane są obroże telemetryczne, dzięki czemu ich ruchy mogą być śledzone. W razie niebezpiecznego zbliżania się niedźwiedzi do ludzkich osiedli, drapieżniki są odstraszane gumowymi pociskami. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają, że w razie spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku.

W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Co dwa lata w gawrze samica rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne.

Sonda
Spotkałeś kiedyś niedźwiedzia?
Niedźwiedź gonił mężczyznę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE