Prof. Andrzej Białkiewicz nie żyje. Politechnika Krakowska w żałobie po stracie rektora

i

Autor: Art Service/ Super Express

Smutna wiadomość

Prof. Andrzej Białkiewicz nie żyje. Politechnika Krakowska w żałobie po stracie rektora

2023-03-23 11:34

Prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej zmarł w środę, 22 marca. Z uczelnią był związany przez prawie 50 lat, początkowo jako student, a następnie jako naukowiec i dydaktyk. Funkcję rektora pełnił od września 2020 roku. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 r. Andrzej Białkiewicz miał 68 lat. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Nie żyje prof. Andrzej Białkiewicz. Był rektorem Politechniki Krakowskiej

Nie żyje prof. Andrzej Białkiewicz - poinformowała Politechnika Krakowska, uczelnia której zmarły naukowiec był rektorem. Prof. Andrzej Białkiewicz odszedł wieczorem w środę, 22 marca w wieku 68 lat. Data uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znana. Na znak żałoby po zmarłym rektorze, strona internetowa Politechniki Krakowskiej przybrała czarno-białą szatę graficzną. Społeczność uczelni złożyła również kondolencje bliskim, w tym żonie Andrzeja Białkiewicza.

Kim był prof. Andrzej Białkiewicz?

Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. Z uczelnią był związany przez blisko 50 lat, od wkroczenia w jej mury jako student architektury. Funkcję rektora sprawował od września 2020 r. Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z bogatą praktyką architektoniczną. Profesor Białkiewicz był wybitnym naukowcem, a pracę badawczą i dydaktyczną w obszarze architektury i konserwacji zabytków łączył z bogatą praktyką architektoniczną. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich. Był członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Miał wiele pasji – interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 r. Jego książka profesorska poświęcona była zmianom użytkowania obiektów sakralnych („Adaptive Reuse of Sacred Buildings”).

Sonda
Straciłeś/aś w tym roku kogoś bliskiego?
Nowy mural w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany