Rząd chce wprowadzić nowe mandaty! To dla dobra Polaków? Pod lupą niepokorni rodzice

i

Autor: Shutterstock Coraz więcej rodziców uchyla się od szczepienia swoich dzieci, dlatego ministerstwo zdrowia chce na nich nałożyć mandaty, które mają zastąpić dotychczasowe kary

Nie ma innego wyjścia

Rząd chce wprowadzić nowe mandaty! To dla dobra Polaków? Pod lupą niepokorni rodzice

2023-06-14 15:01

Coraz więcej rodziców uchyla się od szczepienia swoich dzieci, dlatego ministerstwo zdrowia chce na nich nałożyć mandaty, które mają zastąpić dotychczasowe kary. Do tej pory takie sprawy trafiały do sądów administracyjnych, ale w skrajnych przypadkach trwały nawet latami. Z powodu malejącej liczby szczepień rośnie zagrożenie epidemiczne takimi chorobami, jak np. odra.

Mandaty dla rodziców nieszczepiących dzieci? W Polsce rośnie zagrożenie epidemiczne

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która zakłada m.in. mandaty dla rodziców nieszczepiących dzieci - informuje rp.pl. Liczba zaszczepionych maluchów jest z roku na rok coraz niższa, co w dłuższej perspektywie grozi zagrożeniem epidemicznym i powrotem takich chorób,  zajmują się powiatowi inspektorzy sanitarni, którzy w poprzednim roku wystawili 3 150 tytułów wykonawczych w związku z odmową szczepienia przez 6 399 osób. Po odwołaniu wszystkie sprawy trafiają do sądów administracyjnych, gdzie cała procedura kończy się po kilku miesiącach, a w najgorszym przypadku nawet kilku latach. Teraz ma ona zostać zastąpiona przez nakładanie mandatów.

- Chcemy uprościć system i uszczelnić go informacyjnie. Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Tam będzie wprowadzona elektroniczna karta szczepień. W tej chwili karta jest fakultatywna. Obowiązkowa karta elektroniczna poprawi nam informację o wyszczepialności dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli polegać na rocznych raportach POZ - powiedział Dariusz Poznański, szef Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, którego cytuje rp.pl.

Jaki jest poziom wyszczepienia polskich dzieci?

Jak informuje rp.pl, aby Polacy, jako całe społeczeństwo, byli odporni na ww. wymienione choroby, poziom wyszczepialności musi wynosić 90-95 procent, natomiast w przypadku dwulatków na razie kształtuje się on następująco:

  • przeciw WZW typu B wynosi 97,3 proc.
  • przeciw gruźlicy – 97,7 proc.
  • przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi sięga 94 proc.
  • przeciw polio - 94,1 proc.
  • przeciw odrze – 90,9 proc.
Sonda
Czy szczepienia dzieci powinny być obowiązkowe?
Zginęła na balandze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki