Skandaliczne zachowanie świadków pożaru

Strażacy mają dość gapiów asystujących przy pożarach! Padły wstrząsające słowa

2022-11-18 12:48

Akcja gaśnicza prowadzona przez strażaków-ochotników w Bulowicach (powiat oświęcimski) zakończyła się skandalem! Druhowie poradzili sobie z rozległym pożarem poddasza i części mieszkalnej budynku, jednak pracę utrudniali im... świadkowie zdarzenia. Strażacy skarżą się, że ich decyzje były podważane, a przypadkowe osoby posunęły się nawet do oczerniania druhów.

Pożar domu w Bulowicach. Strażacy byli oczerniani, świadkowie negowali ich decyzje

W środę, 16 listopada w Bulowicach (powiat oświęcimski) doszło do pożaru domu. Płomienie rozprzestrzeniły się na poddaszu i zajęły fragment części mieszkalnej budynku. Mieszkańcy opuścili dom przed przybyciem służb. Jedna osoba została poszkodowana, jednak nie wymagała hospitalizacji. Strażacy z OSP Bulowice poradzili sobie z ogniem, choć nie ułatwiali im tego świadkowie zdarzenia. Gapie kwestionowali decyzje podejmowane przez strażaków w czasie akcji, a nawet posunęli się do oczerniania mundurowych. Z relacji druhów wynika, że podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości, dlatego strażacy zapowiedzieli podjęcie działań przeciwko gapiom, utrudniającym akcje ratownicze.  - W trakcie działań ratowniczo-gaśniczych to strażacy decydują o przebiegu i rodzaju podejmowanych działań - szczególnie dowódca zastępu. Niestety kolejny raz spotykamy się z osobami które utrudniają nam prowadzenie działań a co więcej oczerniają i negują decyzje strażaków na miejscu. Jeśli takie sytuacje będą się powtarzać będziemy musieli podjąć odpowiednie działania - poinformowali w mediach społecznościowych strażacy z OSP Bulowice.

Jaka kara grozi za utrudnianie akcji ratowniczej?

Prawdopodobnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że utrudnianie akcji ratowniczej jest przestępstwem. Jego popełnienie może skutkować wieloletnim pobytem za kratkami! Zgodnie z art. 172 kodeksu karnego "kto przeszkadza działaniu mającemu na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Sonda
Jak oceniasz polską straż pożarną?
Wyrok za morderstwo w Kozłowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają