To zadanie uratuje cię na maturze z polskiego. Jeśli je zrobisz, nie możesz oblać!

i

Autor: tumisu/cc0/Pixabay.com Aż 15 punktów można zyskać na maturze 2023 z języka polskiego, rozwiązując test historycznoliteracki

Nowość na maturze!

To zadanie uratuje cię na maturze z polskiego. Jeśli je zrobisz, nie możesz oblać!

2023-04-28 5:00

Aż 15 punktów można zyskać na maturze 2023 z języka polskiego, rozwiązując test historycznoliteracki. To nowość na tegorocznym egzaminie, za którą można zdobyć prawie tyle samo punktów, ile potrzeba do zdania matury. Jak informuje CKE, na teście historycznoliterackim znajdą się co najmniej dwa zadania z każdej z wymienionych w informatorze grup okresów literackich.

Matura 2023 z języka polskiego. Test historycznoliteracki nowością na egzaminie

Test historycznoliteracki to zupełna nowość na maturze 2023 z języka polskiego. Za jego rozwiązanie można otrzymać aż 15 z łącznej liczby 60 punktów, czyli 25% ogółu. Warto przypomnieć, że do zdania egzaminu potrzeba co najmniej 30%, więc w tym kontekście test historycznoliteracki jawi się jako szczególnie ważny - maksymalna liczba punktów z tej części plus 5 "oczek" z pozostałych to gwarancja zdania matury 2023 z języka polskiego. Uporanie się z tym zadaniem wydaje się ponadto łatwiejsze niż napisanie wypracowania, za które może zgarnąć z kolei jeszcze więcej, bo 35 punktów, czyli ponad połowę z całego egzaminu. Pisemną część matury 2023 z języka polskiego uzupełniają zadania z "Języka polskiego w użyciu", za rozwiązanie których można otrzymać 10 punktów.

Matura 2023 z języka polskiego. Na czym polega test historycznoliteracki?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, test historycznoliteracki składa się z co najmniej 2 zadań egzaminacyjnych, które będą dotyczyły każdej z wymienionych poniżej grup literackich:

  • starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów będzie można uzyskać maksymalnie 5 pkt;
  • romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczącychtych okresów będzie można uzyskać maksymalnie 6 pkt;
  • 20-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów będzie można uzyskać maksymalnie 4 pkt.

Egzamin z języka polskiego zainauguruje maturę 2023 - początek w czwartek, 4 maja, o godz. 9. Na uporanie się ze wszystkimi zadaniami, w tym testem historycznoliterackim, będzie 240 minut.

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?
Matura dla uchodźców z Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki