W Krakowie brakuje schronów! Stan istniejących to groza

i

Autor: pixabay.com W Krakowie jest 700-800 schronów. Przeważnie znajdują się one w fatalnym stanie technicznym / zdjęcie ilustracyjne.

Schrony nie nadają się do użytku

W Krakowie brakuje schronów! Stan istniejących to groza

2022-10-27 7:48

W Krakowie jest zaledwie 700-800 schronów, z tego około 260 w Nowej Hucie. Jak podaje PAP, obiekty są przeważnie w fatalnym stanie technicznym ze względu na zawilgocenie i zagrzybienie. - Praktycznie od lat 80. żaden schron w Krakowie nie powstał. Odeszły w niepamięć, nikt się nimi nie zajmował - powiedział PAP Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin.

Ile jest schronów w Krakowie?

Dokładna liczba schronów w Krakowie... nie jest znana, ponieważ od prawie 20 lat nie istnieje obowiązek ewidencjonowania obiektów tego typu. Jak podaje PAP, w 2004 roku nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zniosła pojęcie budowli ochronnej, więc obecnie żaden podmiot nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, konserwacji, czy też planowania użycia schronów. Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin szacuje jednak, że w Krakowie istnieje 700-800 schronów, z czego około 260 w Nowej Hucie. To wynika z zaszłości historycznych, ponieważ Nowa Huta powstała w czasach, gdy widmo III wojny światowej było realne. Stan techniczny istniejących schronów pozostawia wiele życzenia. Są one przeważnie zawilgocone i zagrzybione. Często nie mają również odpowiedniego wyposażenia, takiego jak filtrowentylatory, które na wypadek ataku gazowego miały oczyścić powietrze. - Praktycznie od lat 80. żaden schron w Krakowie nie powstał. Odeszły w niepamięć, nikt się nimi nie zajmował - powiedział PAP Dariusz Krzyształowski.

Inwentaryzacja schronów z powodu wojny na Ukrainie

W pierwszej połowie października strażacy w całym kraju – na polecenie MSWiA – rozpoczęli inwentaryzację schronów i miejsc schronienia. - Zaangażowane są wszystkie komendy PSP, co najmniej kilkuset strażaków. Wiemy, że obiekty te przez lata były niewykorzystane, więc trzeba je zinwentaryzować. Państwo polskie musi być przygotowane na różne scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne – powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita pytany o inwentaryzację. Radny Krakowa Bolesław Kosior na sprawę schronów zwrócił uwagę po lutowej agresji Rosji na Ukrainę. Skierował interpelację do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego z opinią, że należy przygotować dawne schrony na ewentualność wykorzystania. W odpowiedzi włodarz miasta przywołał m.in. regulacje z 2004 roku. Wskazał, że problematyka dotycząca infrastruktury schronowej pozostaje w kompetencjach wojewodów. Jak dodał, prezydent miasta nie może zobligować właścicieli i zarządców budynków, w których są pomieszczenia ochronne, do ponoszenia kosztów przygotowań tych pomieszczeń na ewentualność ich wykorzystania. W rozmowie z PAP Kosior nie wykluczył, że będzie się starał, aby i z budżetu miasta trafiły środki na odnowienie tych obiektów. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że będą finanse na doposażenie schronów. Z danych MSWiA wynika, że w całym kraju jest 62 tys. schronów.

Sonda
Czy boisz się wojny?
Agnieszka katowała i zabiła dwumiesięczną córeczkę. Przed sądem płakała: "Myślałam o jej przyszłości"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki