Mamy epidemię super groźnej bakterii New Delhi?

i

Autor: NIAID/CCA 2.0/commons.wikimedia.org Mamy epidemię super groźnej bakterii New Delhi?

Mamy epidemię super groźnej bakterii New Delhi? Sprawdziliśmy, jak jest w Małopolsce!

2018-11-13 12:54

Portale informują o groźbie epidemii, która rzekomo ma wisieć nad naszym krajem. Chodzi o New Delhi, odporną na antybiotyki bakterię, którą zakażenie się może doprowadzić nawet do śmierci. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

- Są regiony w Polsce, w których sytuację można jeszcze opanować, ale już i takie, gdzie wymknęła się spod kontroli – twierdzi doktor Tomasz Ozorowski, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej w rozmowie z "Newsweekiem".

Według danych Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów (KORLD), w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku w całej Polsce pałeczki Enterobacteriaceae wytwarzające karbapenemazę typu New Delhi (NDM) stwierdzono u 2512 pacjentów, w tym u 11 w woj. małopolskim.

Czytaj również: Tarnów: Bestialsko znęcał się nad partnerką. Groził jej, izolował i wlewał wodę do nosa...

Bakteria New Delhi. Jak jest w Małopolsce?

Ze względu na dużą ilość doniesień medialnych, że w ostatnim czasie pałeczki klebsielli wykryto już w wielu szpitalach na terenie 15 województw, zapytaliśmy się Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, czy rzeczywiście mamy się czego obawiać:

- W ramach monitoringu w zakresie występowania bakterii New Delhi województwo Małopolskie jest bezpieczne. Nie odnotowaliśmy do tej pory żadnego przypadku zachorowania w małopolskich szpitalach. Sprawa dotyczy raczej województwa Mazowieckiego - mówi nam Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Czym jest bakteria New Delhi?

Lekarze przyznają, że może wynikać to ze zbyt rzadkiego... mycia rąk. Brak higieny w szpitalach powoduje, że łatwo o zakażenie przy podłączaniu kroplówki bądź cewnika.

Czytaj też: Mieszkaniec Krakowa został milionerem. W naszym mieście padła główna wygrana w Lotto!

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae  - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego i wielu innych chorób.

Superbakterię New Dehli można przenieść na rękach, bytuje w układzie pokarmowym, a podczas zabiegu medycznego może przedostać się do krwi. Wtedy często dochodzi do sepsy. Bakteria jest odporna na wszystkie antybiotyki, co druga osoba nią zakażona umiera. Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. niezdezynfekowane toaletę. Stąd najważniejsza w profilaktyce jest higiena czyli np. regularne mycie rąk, zwłaszcza po odwiedzinach w szpitalu.

W Polsce po raz pierwszy bakterię New Delhi wykryto u pacjenta w 2011 roku w Warszawie.

Zobacz też: Kraków: Skradziono ci rower? Sprawdź, czy nie odzyskała go policja [ZDJĘCIA]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki