W środku nocy TOPR ściągał turystę z Rysów. Był kompletnie nieprzygotowany do wyprawy

i

Autor: Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 4.0/wikipedia Na pomoc turyście został wysłany śmigłowiec z ratownikami TOPR / zdjęcie ilustracyjne.

Akcja ratownicza

W środku nocy TOPR ściągał turystę z Rysów. Był kompletnie nieprzygotowany do wyprawy

2023-01-04 12:10

W nocy z wtorku na środę (3/4 stycznia) ratownicy TOPR ściągali turystę, który utknął pod Rysami. Był on kompletnie nieprzygotowany do wyprawy. Brak odpowiedniego sprzętu doprowadził do poślizgnięcia się turysty, jego upadku, a w konsekwencji licznych obrażeń. Na szczęście pomoc dotarła na czas i poszkodowanego udało się uratować.

Tatry. W środku nocy TOPR ściągał turystę spod Rysów. Był kompletnie nieprzygotowany do wyprawy

Trudne warunki atmosferyczne oraz brak odpowiedniego sprzętu były przyczyną feralnej przygody, która w nocy z wtorku na środę (3/4 stycznia) spotkała turystę wspinającego się na Rysy. Jak podaje PAP, turysta utknął pod szczytem po wcześniejszym wypadku wynikającym z poślizgnięcia się. Doznane obrażenia uniemożliwiły mu kontynuację wędrówki, dlatego wezwał ratunek. Około godz. 3.50 na miejsce zadysponowano śmigłowiec. Na szczęście pomoc dotarła na czas, a poszkodowany turysta na pokładzie śmigłowca został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Ratownicy górscy apelują o właściwe planowanie wypraw. W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są mocno oblodzone. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopata.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Konferencja prasowa Krzysztofa Rutkowskiego na temat zaginionej Jagody z Poronina
Nasi Partnerzy polecają