Nawet przy ładnej pogodzie, górskie szlaki zimą mogą być śmiertelnie niebezpieczne

i

Autor: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Imienia Adolfa Hyły Nawet przy ładnej pogodzie, górskie szlaki zimą mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Zakopane: TOPR ostrzega przed nierozważnym wychodzeniem zimą w góry [AUDIO]

2019-01-19 19:00

Zanim wyruszysz w góry, musisz zebrać ekwipunek i wiedzę. Niby oczywiste, a jednak wciąż wielu turystów ma z tym problem.

Tatry zimą są piękne, ale i śmiertelnie niebezpieczne. Tylko w ubiegłym Roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ratowało z gór ponad 750 osób, niestety dla 15 wyprawa w Tatry zakończyła się śmiercią. Turyści często zapominają o najbardziej oczywistych sprawach idąc zimą na szlaki.

- Podstawowa rzecz jest taka, że po 16:00 jest już ciemno. To jest rzecz do zaobserwowania codziennie ale niestety nie wiemy dlaczego część turystów nie jest w stanie tego przewidzieć, zrozumieć, przyjąć do wiadomości - podkreśla Jan Cięciak ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego imienia Adolfa Hyły.

Dlatego w plecaku podróżnika idącego zimą w góry obowiązkowo musi być latarka, do tego, raki, czekan i sondy lawinowe. Trzeba się też zaopatrzyć w wiedzę.

- Sprawdzić prognozę pogody, sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego, warunki panujące w Tatrach, czyli sprawdzić sobie stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie te podstawowe informacje są  - mówi Ratownik TOPR Adam Marasek

Stowarzyszenie imienia Hyły wraz z TOPR'em przygotowali specjalny film edukacyjny o tym co warto wiedzieć zanim pójdzie się zimą w góry.


Posłuchaj naszego materiału:

Nasi Partnerzy polecają