Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. To ksiądz. Kim był?

2020-03-24 10:48 Mucha
Ks. Henryk Borzęcki
Autor: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska Duchowny był proboszczem w Białopolu od 1991 roku

Dziś, 24 marca 2020 r. o godz. 5.30 w Szpitalu w Puławach, zmarł ks. Henryk Borzęcki - poinformował ks. Zygmunt Jagiełło z diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Duchowny od prawie 30 lat był proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Białopolu pod Chełmem. Kilka dni temu trafił do szpitala z zapaleniem płuc, potem okazało się także, że jest zarażony koronawirusem.

Szok i niedowierzanie - puste już i tak ulice Białopola wyludniły się jeszcze bardziej. W ciągu ostatniego tygodnia w okolicy potwierdzono kilka zakażen COVID19, przypadek księdza Henryka był pierwszy. Trafił do szpitala w Chełmie 16 marca. Miał zapalenie płuc, leczyli go lekarze oddziału pulmonologicznego. O tym, że jest także nosicielem zjadliwego wirusa poinformowano 19 marca. Wtedy też duchowny trafił do szpitala zakaźnego w Puławach.

– Ksiądz, u którego wykryto koronawirusa, jest kapłanem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Od kilku dni przebywał w szpitalu, gdyż leczył się na chorobę płuc. Ostatni raz sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca. Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan – informował wtedy na stronie internetowej diecezji ks. Michał Maciołek.

Nie wiadomo, kiedy i od kogo ks. Borzęcki się zaraził. Pogłoski o tym, że stało się tak pogrzebu w którym uczestniczyła osoba mieszkająca ostatnio we Włoszech okazały się fałszywe.

- Ks. Henryk Borzęcki urodził się w Lubartowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Katedrze Lubelskiej z rąk Biskupa Lubelskiego Bolesława Pylaka – 14 czerwca 1981 r. Szczegóły dotyczące pogrzebu są ustalane - dodał ks. Jagiełło.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Jak możesz zarazić się wirusem

Super Raport - odcinek 2

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.