To jak podróż w czasie! Starcia antycznych wojowników na Arenie Lublin [ZAPOWIEDŹ]

2019-09-09 12:20 Bartłomiej Ważny
To jak podróż w czasie! Starcia antycznych wojowników się na Arenie Lublin
Autor: pixabay.com/Madrover

Do Lublina zjedzie nawet 800 historyków z całej Europy, a na Arenie Lublin zobaczymy m.in. starcie Rzymian z barbarzyńcami. Chętni będą mogli zobaczyć też od środka starożytny obóz, przymierzyć ekwipunek gladiatora i dowiedzieć się o życiu w starożytności. Tak zapowiada się Festiwal Historii Bez Liku.

Wydarzenie składa się z dwóch części. W ramach tej naukowej odbędzie się XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, zaplanowano także targi książki i pracy historycznej oraz przegląd kina historycznego. Druga część – widowiskowa – przeznaczona jest dla całych rodzin, bo na Arenie Lublin (ale także na jej błoniach) będzie można na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało życie w starożytności.

– Z pewnością zobaczymy mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego, ale przede wszystkim legionistów, którzy będą toczyli boje o osadę germańską – zapowiada Nikodem Szarata, jeden z organizatorów. – Na stadionie Arena Lublin pojawią się prawdziwi gladiatorzy. Odbędzie się ponadto profesjonalny turniej rycerski, pokazy dla szkół, otwarta będzie też starożytna wioska. Każdy będzie mógł samemu przekonać się, jak wyglądało życie przed dwoma tysiącami lat.

Takiego widowiska w Polsce jeszcze nie było. Będzie można poczuć się (dosłownie) jak widz zasiadający w rzymskim Koloseum. – Zwykle takie pokazy obserwujemy z wysokości rekonstruktorów czy z niewielkiego wzgórza. To oznacza, że niewiele widać, ale u nas w Lublinie będzie zupełnie inaczej – zapewnia dr hab. Marek Sioma z UMCS. – Jako że będziemy zasiadali na widowni Areny Lublin, wszystko dokładnie zobaczymy. Tym bardziej że widowisko będzie transmitowane na telebimach.

Festiwal odbędzie się między 18 a 22 września w Lublinie. Szczegóły znajdziecie na stronie Historii Bez Liku.pl. Wydarzenie poleca Radio Eska!