Lód zarwał się pod psem

Bezbronny psiak wpadł do lodowatej wody. Nie mógł się wydostać. Strażacy: "Zdążyliśmy w ostatniej chwili" [Zdjęcia]

2023-02-17 14:01

W piątek (17 lutego) niewiele brakowało, aby bezbronny psiak utonął w lodowatej wodzie jeziora Gawlik na Mazurach. Nawet strażacy, którzy uratowali pieska, podkreślają, że zdążyli w ostatniej chwili. - Pies był tak osłabiony i wyziębiony, że już tonął - przekazał Jarosław Bereza z OSP Wydminy.

Pies tonął w lodowatej wodzie. Pomoc strażaków nadeszła w ostatniej chwili

Strażaków wezwali na pomoc mieszkańcy Gawlik Wielkich w gminie Wydminy (woj. warmińsko-mazurskie). Wezwali służby, kiedy zobaczyli, że pies, który wbiegł na lód, wpadł do wody. Lód załamał się pod czworonogiem około 10 metrów od pomostu plaży sołeckiej. Zwierzę nie było w stanie samodzielnie wydostać się z lodowatej wody na śliską taflę. Mieszkańcy wsi i właściciel zwierzęcia próbowali mu pomóc, rzucając w jego stronę linę, ale niezbędna okazała się być pomoc strażaków. Zwłaszcza, że jezioro Gawlik jest zamarznięte tylko w pobliżu brzegu. Próby wejścia na lód są niebezpieczne.

Żeby dotrzeć do zwierzęcia, jeden ze strażaków OSP Wydminy w skafandrze do ratownictwa wodnego użył tzw. deski lodowej. Pozostali asekurowali go linami. - Pies na tyle osłabł i się wychłodził, że zdążyliśmy dosłownie na styk. Ostatkami sił utrzymywał się na powierzchni, kilkukrotnie zanurzał się pod wodę. Gdy strażak do niego dotarł, to po prostu chwycił go i wyciągnął spod lodu - powiedział PAP prezes OSP Wydminy Jarosław Bereza. Jak dodał, pies czuł, że tonie, bo nie stawiał żadnego oporu i posłusznie poddał się działaniom ratownika.

Wyciągniętego z jeziora psa strażacy doholowali do pomostu i okryli kocem, żeby się ogrzał. Zwierzę przekazali właścicielowi, który ma zabrać go na badania do lekarza weterynarii. Według prezesa OSP w Wydminach, tamtejsi strażacy ochotnicy mają po kilkanaście interwencji w roku związanych z ratowaniem życia zwierząt. Dzień wcześniej w tej samej miejscowości wezwano ich do kota który utknął na drzewie.

QUIZ. Ptaki czy ssaki? Potrafisz rozróżnić te zwierzęta? Orły zdobędą minimum 8/10

Pytanie 1 z 10
Pierwsze pytanie. Kapturnik morski to...
Express Biedrzyckiej - Leszek MILLER
Nasi Partnerzy polecają