II wojna światowa. Niesamowite odkrycie w lesie koło Olsztynka!

2021-10-25 13:14

Szczątki niemieckiego bombowca Ju-87 z czasów II wojny światowej odnaleźli miłośnicy historii w lesie koło Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie). Zebrane fragmenty rozbitego samolotu, które ważą łącznie pół tony, trafiły do Muzeum Śląskiego Września 1939 r.

Jak poinformował PAP Arkadiusz Dominiec z tego muzeum, odkrycia dokonała grupa miłośników historii ze Śląska, która przez trzy dni przeszukiwała kompleks leśny na południe od Jeziora Plusznego w okolicach Waszety w gminie Olsztynek. Poszukiwania odbywały się za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków i właściciela terenu, czyli nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Dominiec, który kierował poszukiwaniami, przekazał, że odnaleziono fragmenty wraku bombowca nurkującego Junkers Ju-87 Stuka (skrót niemieckiej nazwy Sturzkampfflugzeug, czyli tzw. Stukasa), w wersji D-3. - To dość rzadka maszyna, więc takie znalezisko to prawdziwy rarytas. Początkowo były przesłanki, że może to być samolot, który rozbił się we wrześniu 1939 r. niedaleko lotniska w Gryźlinach, gdy wracał z lotu bojowego nad Warszawą. Okazało się jednak, że najprawdopodobniej jest to samolot, który uległ katastrofie w sierpniu 1944 r. - powiedział Dominiec.

Odnaleziono w sumie około pół tony fragmentów wraku samolotu, które zgrupowane były w kilkunastu dołach. Zdaniem poszukiwaczy, prawdopodobnie zaraz po katastrofie Niemcy zabezpieczyli silnik i uzbrojenie rozbitej maszyny, a poszycie i pozostałe fragmenty wraku pozbierali i zakopali w tych miejscach.

- Znaleźliśmy m.in. goleń podwozia samolotu, na której było montowane koło, fotel strzelca czy tablicę kokpitu z rozbitymi zegarami. Jest dużo ciekawych, dobrze zachowanych elementów. Na niektórych widać farbę, w tym fragmenty krzyży namalowanych na skrzydłach - mówił Dominiec.

Miłośnicy historii liczą, że po dokładnej identyfikacji m.in. odnalezionych tabliczek znamionowych uda się na podstawie archiwów ustalić losy tego samolotu i jego dwuosobowej załogi.

Odnalezione szczątki Stukasa przewieziono już do Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach. Jeśli placówka uzyska zgodę służb konserwatorskich, to części wraku, po poddaniu konserwacji będą eksponowane w przyszłości w muzealnej sali katastrof lotniczych.Bombowce Junkers Ju-87 Stuka służyły w Luftwaffe przez całą drugą wojnę światową, ale od 1943 r. ich bojowe użycie ograniczało się do frontu wschodniego. Łącznie zbudowano około 6,5 tys. takich maszyn.

Ju-87 z okolic Olsztynka to nie jedyny samolot z czasów drugiej wojny, którego pozostałości odnaleziono w ostatnich latach na Warmii i Mazurach. W 2015 r. w lesie koło Pisza natrafiono na porozrzucane szczątki myśliwca Messerschmitt BF 109 i broń pokładową tego samolotu. Rok wcześniej pod Gierzwałdem wydobyto silniki niemieckiego bombowca Heinkel He-111, który pod koniec wojny uderzył o ziemię i wbił się w bagnistą łąkę

Super Raport 25.10 (Goście: Grzegorz Schetyna - PO oraz dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz - politolog, UW) Sedno Sprawy: Robert Winnicki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE