Atak zimy

Pługi i piaskarki nie dają rady. Śnieg i błoto na drogach Warmii i Mazur [Zdjęcia]

2023-03-10 10:14

W piątek (10 marca) na drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim wyjechało ponad 80 pługów i pługopiaskarek. Mimo to, warunki jazdy na lokalnych drogach pogarszają się. Nawet na trasach krajowych zalega błoto pośniegowe. Kierowcy powinni być ostrożni, drogi miejscami są bowiem śliskie, pada śnieg. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed gołoledzią w regionie. Doszło już do pierwszych kolizji i wypadków. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Atak zimy w warmińsko-mazurskim. Śnieg i błoto nawet na drogach krajowych. "Opady są intensywne"

Dyżurni służb drogowych poinformowali PAP, że w piątek (10 marca) rano na drogach krajowych pracuje 51 jednostek sprzętu do odśnieżania i posypywania dróg, na drogach wojewódzkich - 30 jednostek. Wszystkie drogi są przejezdne, ale ponieważ cały czas pada nawet odśnieżone odcinki miejscami mogą być śliskie. Śnieg sypie w całym regionie - opady przemieszczają się od zachodu na wschód. Pada m.in. w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy czy Kętrzynie. Na Warmii i mazurach temperatura spadła poniżej zera, w Nidzicy czy Giżycku odnotowano minus 3 st. C. Zamarzły mokre chodniki i osiedlowe drogi - one także są śliskie. Dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA Monika Braham powiedziała PAP, że kierowcy na wszystkich trasach muszą się liczyć z trudnymi warunkami. - Opady są bardzo intensywne - podkreśliła.

Niestety, w związku z trudnymi warunkami na drogach dochodzi też do kolizji i wypadków. W piątek (10 marca) rano na trasie Nikielkowo-Łęgajny 73-letni kierowca peugeota na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Olsztynie, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Olsztyńscy policjanci pracują na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego, tym razem na trasie Biesal-Podlejki, gdzie 40-letni kierujący busem stracił panowanie nad autem, zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Punkt informacji drogowej GDDKiA w Olsztynie poinformował, że we wsi Kocioł Duży na DK 58 na odcinku Pisz-Szczuczyn doszło do zderzenia czterech pojazdów: dwóch osobowych, ciężarowego i dostawczego. Na razie nie ma informacji, by w tym zdarzeniu ktoś został ranny, ale droga jest zupełnie zablokowana.

Warmińsko-mazurskie. Alert meteo IMGW przed gołoledzią

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia (tzw. żółty alert meteo) przed "słabymi opadami marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź" w woj. warmińsko-mazurskim. Uwaga, kierowcy! Warunki jazdy na drogach regionu mogą być utrudnione. Utrudnienia w postaci marznących opadów wystąpią w piątek (10 marca). Prawdopodobieństwo zagrożenia wynosi 85 proc. Alerty meteo IMGW dotyczą południowej części województwa. Chodzi o powiaty:

  • działdowski,
  • nidzicki,
  • szczycieński,
  • piski,
  • ełcki
Sonda
Czekasz jeszcze na śnieg, czy chcesz już wiosnę?
Iga Świątek przed turniejami w USA: To nigdy nie jest wygodne!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki