Warmińsko-mazurskie: Policyjne andrzejki, czyli śliskie drogi i pijani kierowcy

2019-12-02 16:30 SCH
Zderzenie 4 aut drodze krajowej na atrasie Lidzbark Warmiński - Bartoszyce
Autor: wm.policja.gov.pl Zderzenie 4 aut drodze krajowej na atrasie Lidzbark Warmiński - Bartoszyce.

W miniony weekend jedni bawili się na imprezach andrzejkowych, a tymczasem policjanci dbali o bezpieczeństwo na drogach. Niestety nie zabrakło bezmyślnych kierowców, którzy za kierownice wsiedli pod wpływem alkoholu.

Andrzejki na drogach woj. warmińsko-mazurskiego [STATYSTYKI]

Na Warmii i Mazurach w andrzejkowy weekend policjanci pracowali na miejscu 11 wypadków drogowych, w których na szczęście nikt nie zginął, ale 11 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli też wzywani na miejsce 67 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli wyeliminowali z dróg 26 kierujących pod wpływem alkoholu.

Działdowo: Złamana noga i obojczyk

W sobotę (30 listopada) w Działdowie na jednej z ulic kierująca samochodem osobowym marki VW mieszkanka miasta wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, potrąciła prawidłowo poruszającą się po oznakowanym przejściu dla pieszych inną mieszkankę Działdowa. W wyniku tego zdarzenia piesza doznała złamania obojczyka i nogi. Pokrzywdzona trafiła do szpitala. Kierująca volkswagenem była trzeźwa, a policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę (1 grudnia) na jednej z ulic wjazdowych do Działdowa patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki VW Golf. Za kierownica pojazdu siedział 38-letni mieszkaniec Działdowa. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna był pod działaniem alkoholu. Policjanci uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę i zatrzymali mu prawo jazdy.

Elbląg: Trzech pijanych kierowców

Policjanci z elbląskiej drogówki w weekend pracowali na miejscu 1 wypadku i 9 kolizji. Wypadek miał miejsce sobotę w Elblągu przy ul. Bema. 70-letni kierowca mercedesa nie zatrzymał się przed przejściem i ominął samochód, którego kierowca stanął żeby przepuścić pieszych. Mercedes uderzył w 52-letnią kobietę. Z obrażeniami głowy i ręki trafiła do szpitala. Wszyscy byli trzeźwy. Kierowca stracił prawo jazdy.

Ponadto od piątku do niedzieli policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał 1,2 promila alkoholu w organizmie i został zatrzymany w niedzielę przy ul. Wybickiego w Elblągu. 34-latek kierował osobowym peugeotem. Policjanci odnotowali także 36 przekroczeń prędkości.

Lidzbark Warmiński: Zderzenie czterech aut

Zderzenie 4 aut zablokowało na kilka godzin drogę krajową nr 51. Do zdarzenia doszło w piątek (29 listopada) kilka minut przed południem na trasie Lidzbark Warmiński – Bartoszyce. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący osobowym Volkswagenem w Samolubiu zasygnalizował manewr skrętu w lewo. Kiedy kierujący zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi jadącemu z naprzeciwka, w tył jego pojazdu uderzył osobowy Rover, w którego w dalszej kolejności uderzył Volkswagen Polo. Czwarty z kierujących, jadący Skodą Fabią z naprzeciwka, aby uniknąć czołowego zderzenia wjechał do przydrożnego rowu.

79-letni kierowca Rovera i 22-letni kierowca VW Polo z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala w Bartoszycach. Pozostali uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Przez kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku.

Tego samego dnia doszło do zdarzenia na drodze powiatowej między miejscowościami Żardeniki – Rogiedle w gminie Lubomino. Jak wstępnie ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący Oplem Vectra pokonując łuk drogi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Poszkodowany 19-latek jechał sam. Z podejrzeniem urazu kręgosłupa mieszkaniec powiatu został przetransportowany do szpitala w Olsztynie. Kierujący był trzeźwy. Trwa ustalanie przyczyn i przebiegu tego zdarzenia.

Olecko: Niebezpiecznie na DK65

W miniony weekend na drodze krajowej nr 65, w rejonie miejscowości Ślepie w powiecie oleckim, doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Pierwsze miało miejsce w sobotę przed godz. 8. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 21-letnia kierująca Toyotą, na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, wpadła w poślizg i zjechała z drogi. Kobieta doznała ogólnych potłuczeń ciała i została przetransportowana do szpitala w Ełku. Mieszkanka gminy Olecka jechała sama. Była trzeźwa.

Do drugiego zdarzenia doszło w niedzielę ok. godz. 23:30. 38-latek kierując osobowym fordem nie dostosował prędkości do warunków drogowych i wjechał do przydrożnego rowu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny blisko 2 promile alkoholu. 38-latkowi zatrzymano prawo jazdy.

Węgorzewo: Więzienie zamiast mandatu

W niedzielę ok. godz. 11 w miejscowości Budry policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego Daewoo. Mężczyzna był trzeźwy. Następnie podczas sprawdzania wymaganych dokumentów okazało się, że 61-latek ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Mieszkaniec gminy Budry liczył, iż zostanie ukarany ,,tylko mandatem”.

Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami 61-latek popełnił przestępstwo, gdyż prowadził samochód nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Grozi za to kara do 2 lat więzienia.