Grzyby

i

Autor: pixabay.com Nie wiesz czy grzyby, które zebrałeś są trujące? W tych miejscach w Małopolsce je sprawdzisz!

Grzybowy raj odnaleziony

Grzybiarze zwariowali! Znaleźli raj, nadleśnictwo zdradza lokalizację! WIDEO

2022-09-26 9:58

Gdzie szukać grzybów? Sezon w pełni, a nadchodzące deszcze mogą zwiastować naprawdę obfite plony. Przełom lata i jesieni wielu Polakom kojarzy się z największym leśnym urodzajem. Gdzie szukać grzybów w każdym sezonie pozostaje zagadką, choć ci najbardziej zapaleni zbieracze często mają swoje stałe miejsca, rzadko dzielą się nimi publicznie. W przeciwieństwie do Nadleśnictwa Kędzierzyn, które trafiło na grzybowy raj.

Sezon grzybowy 2022 w pełni - przy sprzyjającej pogodzie przełom września i października może okazać się dla grzybiarzy prawdziwymi "żniwami". Choć pierwsze egzemplarze w polskich lasach pojawiają się już w maju, to właśnie deszczowy początek jesieni uchodzi za najlepszą porę do zbiorów. W tym roku sezon ma być naprawdę dobry, głównie ze względu na warunki atmosferyczne - nad Polskę nadciągają wilgotne niże. Kiedy zapaleni grzybiarze narzekają jeszcze na braki w swoich lasach, Nadleśnictwo Kędzierzyn (woj. opolskie) publikuje nagranie z istnego grzybowego raju. 

- Prawdziwkowy szał! Czyli jak zebrać kosz prawdziwków w 35 minut - wystarczy trafić na dobre miejsce - czytamy. 

Sonda
Lubisz grzyby?

Nadleśnictwo Kędzierzyn publikuje nagranie. Grzybiarze oszaleli

"U nas, w okolicy Opola, tak średnio na jeża", "zazdrość przeze mnie przemawia", "niesamowite", "u nas nawet trujące się jeszcze nie pojawiły" - piszą pod postem niezadowoleni z dotychczasowych plonów. A nadleśnictwo odpowiada, udostępniając wszystkim zainteresowanym dokładną lokalizację w wiadomościach prywatnych.  

Jednocześnie leśnicy zaznaczają, że aktualnie w ich lasach dominują podgrzybki, ale warto uzbroić się w cierpliwość - zdaniem leśnika prawdziwy grzybowy boom jeszcze przed nami. Portal gazeta.pl powołując się na informacje Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia precyzuje, że w przypadku poszukiwań grzybów najlepiej zdać się na... przysłowie. Bo to - "obrodziło jak w grzyby po deszczu" - nie wzięło się znikąd. To dlatego, że owocniki najlepiej rozwijają się w towarzystwie obfitych opadów, kiedy nocą temperatura spada, a w ciągu dnia jest jeszcze dość ciepło.

Zobacz też: Gdzie na grzyby 2022? Takie zbiory na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem i Podkarpackiem! Sprawdzone lokalizacje znajdziesz na mapie grzybów online

Zasada prawdziwych grzybiarzy. Warto jej przestrzegać

W tym samym źródle, profesor Artur Gryszkin z Katedry Technologii Rolnej i Przechowalnictwa przypomina istotną, acz niepisaną zasadę grzybiarzy; jeśli w jakimś miejscu podczas zbiorów natrafimy na cztery grzyby - powinniśmy zebrać najwyżej dwa. Jeśli z kolei dwa - zbieramy jeden. - Należy tak robić, jeśli zależy nam, by w kolejnych latach w tym samym miejscu rosły te same grzyby - czytamy.

Polecamy: Szokujące ceny grzybów. Susze od kilku lat zmniejszają zbiory

Czy warto jeść grzyby?

Kiedy na grzyby? Sezon na grzyby 2022. [LISTA GRZYBÓW]

Swoistą "ściągę" dla grzybiarzy przygotował Główny Inspektorat Sanitarny. W opublikowanej grafice punktuje najbardziej optymalne terminy dla zbirów konkretnych gatunków.

  • Sezon na borowiki trwa od lipca do października,
  • Sezon na podgrzybki trwa od czerwca do listopada,
  • Sezon na maślaki trwa od czerwca do października,
  • Sezon na gąski trwa od lipca do listopada,
  • Sezon na kurki trwa od czerwca do listopada,
  • Sezon na koźlarze trwa od lipca do października,
  • Sezon na kanie trwa od czerwca do listopada,
  • Sezon na opieńki trwa od września do listopada.