Wysadzali bankomaty i kradli gotówkę

i

Autor: pixabay.com

"Łowca bankomatów" wreszcie wpadł! Drwił ze służb, wysadzał gazem

2021-10-08 13:58

Bankomaty wylatywały w powietrze w czterech województwach, od północy po południe kraju! Za wszystkimi akcjami stoi ten człowiek? Dziwny ciąg eksplozji zaczął się na Opolszczyźnie w listopadzie ubiegłego roku. Teraz policja informuje o efektach śledztwa trzech komend: poznańskiej, opolskiej i wrocławskiej.

Ozimek, Zawadzkie, Wołczyn, Skarbimierz-Osiedle, czy Paczków - we wszystkich tych opolskich miejscowościach w powietrze wyleciał przynajmniej jeden bankomat. Wszystkie w podobnych okolicznościach; około 3.00 w nocy i przy użyciu gazu. Tajemnica spędzała sen z powiek opolskich służb od listopada 2020 roku, rzecznicy prasowi nie zdradzali szczegółów trwających operacji aż do teraz. Śledztwo wciąż nie jest jeszcze zakończone, ale pierwszy podejrzany trafił już do aresztu.

Więcej o sprawie: Opolskie: Bankomaty wylatują w powietrze! WYBUCHAJĄ nawet w sklepach!

O zatrzymaniu Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek 7 października. Całe dochodzenie prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu nadzorował Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Do aresztowania, po próbie ucieczki, doszło w Poznaniu. 

Sprawca w chwili zatrzymania rzucił się do ucieczki i w wyniku pościgu został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Po doprowadzeniu do prokuratury usłyszał zarzuty dokonania kradzieży z włamaniem – podała PK.

Jak poinformowano, w toku przeszukania nieruchomości - 30-latek miał kryjówkę w Lubinie, woj. dolnośląskim, a pochodzi z Zielonej Góry - ujawniono m.in. osiem butli na gaz, do których podłączone były specjalne przewody. To tak wysadzał bankomaty. - Sposób połączenia butli przewodami zakończonymi metalową rurką świadczą niezbicie, iż były one wykorzystywane do wtłaczania gazu do wnętrza bankomatu, a następnie jego detonacji. Trwa ustalanie wysokości strat poniesionych przez pokrzywdzone banki. Tylko w przypadku jednego zdarzenia, w wyniku wybuchu bankomatu spaleniu uległo ponad 105 tys. zł – czytamy.

Zobacz też: Opolskie: Bankomaty WYBUCHŁY już w 6 miejscowościach. Passa eksplozji trwa

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosował wobec mężczyzny trzymiesięczny areszt. Według aktu oskarżenia grozi mu do 10 lat więzienia.

Dział prasowy PK podkreślił, że sprawa jest wielowątkowa i wielopodmiotowa; trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich osób biorących udział w już ujawnionych zdarzeniach, jak również weryfikowane są inne podobne zdarzenia, w które podejrzany może być zamieszany.

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą napaści lub kradzieży?